Вярно е, че януари е понеделникът на годината, но няма ли нещо ободряващо именно в това да се върнеш отново към рутината?
Колкото и да са хубави коледните и новогодишни празници, те водят до преяждане, препиване и прекаляване с всичко. Винаги сме похарчили повече, отколкото сме планирали, ядем и пием без особена мярка, возим се на влакчето на емоциите и минаваме от радост и приповдигнато настроение до стрес, негодувание, понякога дори депресия. Срещите с роднините се превръщат в поводи за радостни наздравици, но и чести спречквания и скандали.
Излизаме буквално и преносно от зоната си на комфорт, а подклаждани от толкова много коледни филми, песни, книги и клишета, често оставаме и разочаровани, че не сме имали толкова вълшебни и уютни празници, колкото ни се е искало.
Да не говорим пък, че редовно сами се напъваме да изживеем колкото се може повече от едва ли не задължителните за Коледа и Нова година неща – горещото какао със сметана, посещаване на коледни панаири, еднакви пижами, невероятно красиво опаковани подаръци, потънал в коледен разкош дом, кулинарни шедьоври, празнични филми, надписани хиляди картички, мислене на купища малки и големи подаръци за този и онзи, безчет снимки в Инстаграм, че да видят и другите колко добре го прекарваме този сезон…
Всичко това радва, но и страшно уморява. В един момент с облекчение осъзнаваме, че скоро цялата лудница приключва, прибираме коледната украса, почистваме хладилника от остатъците от празничните трапези, подготвяме децата за училище и себе си за работа и сме доволни, че отново се връщаме в стария ритъм.
И най-забавното събитие може да ти досади, когато се наситиш с него. Това важи за всичко в живота. Без да имаме натоварените периоди, не можем да оценим почивката, без соленото сладкото ще започне да ни нагарча.
Затова можем да гледаме на януари не като скучния, прекалено дълъг и финансово изопнат месец, а като на необходимото време за завръщане към успокояващия ритъм на нормалното ежедневие. Докато се усетим, ще трябва да се подготвяме за Великден, затова нека сега се насладим на един по-скромен на празненства, харчове и ояждане период.
Пък и нали е „нова година, ново Аз“, да се замислим кои са нещата, които искаме да променим около и в себе си през идните 12 месеца, за да се чувстваме по-успешни и щастливи. Все пак всичко е в нашите ръце.
Прочетете още от Лилия Дюлгеров:
- Фиаското с подаръците или как да не разочароваме близките си
- Как да запазим спокойствие в коледно-новогодишната вихрушка от страсти?
- „А сега трябва много да се забавляваме!“ или стресът от нереалистичните очаквания за 31 декември
- Клиширани, но очарователни – домашната магия на коледните филми
- Най-голямата лъжа, която казваме на себе си
- Когато мама е болна
- Майка за втори път – толкова много знам, а толкова още имам да уча
- Това е най-безсмисленият съвет за отглеждането на деца