Малките деца боледуват често, температурата е постоянен спътник на настинките поне няколко дни. После отминава обикновено без последствия. Драмата настъпва, когато детето получи температурен гърч, най-често при рязко покачване на температурата. За температурен гърч се приема гърчът при деца с температура без други причини за него като болести на нервната система, електролитни нарушения, травма, ефект от спиране на лекарства, епилепсия. Обикновено гърчът продължава 2-3 минути и минава спонтанно. Ако продължи повече от 15 мин. или се повтори за едно денонощие се нарича комплексен /усложнен/ температурен гърч.
Най-застрашени са малките деца до 5 г. възраст, едва 5% от температурните гърчове са при по-големи деца. Причината е, че бебетата и малките деца са с незряла централна нервна система и са по-уязвими към развитието на гърчове.
Няма конкретен причинител за гърчовете, но в повечето случаи вирусите са причина за страданието, и по-рядко бактериите. При 30-40% се наблюдава генетична предразположеност, родителите или братята и сестрите също са имали температурни гърчове.
В повечето случаи температурният гърч се получава при рязко покачване на температурата, която стига високи стойности, но това не е задължително. При деца с нисък праг на дразнене на централната нервна система гърч може да има и при 37.5 градуса телесна температура.
При повечето деца гърчът не се повтаря, но дори това да стане, той е „доброкачествен“ – не настъпват усложнения, не се развива епилепсия и не се отразява на здравословното състояние на децата. Вероятността за гърч след петата година е минимална.
Най-важният въпрос е какво да се прави по време на гърча. Това състояние преминава спонтанно, вмешателството може само да влоши нещата.
-Не правете опити да спрете гърча, той минава от само себе си. Ако температурата е висока, поставете свещичка против температура в ануса на детето и хладни кърпи на горещите места на тялото. Не поставяйте нищо в устата на детето.
-Не се мъчете да „вадите езика“. При гърч долната челюст е много стегната и при опит да отворите устата ще нараните детето. Мит е, че при температурен гърч децата си „гълтат езика“.
-Поставете детето настрани, за да не се задави от повърнати материи или секрети /ако има такива/.
Какви изследвания се правят след температурен гърч? Стандартните кръвна картина с маркери на възпалението, за да се види причината за инфекцията /вирусна или бактериална/ и какво лечение да се предприеме. Специално отношение изискват комплексните гърчове или тези, които се повтарят. В тези случаи е нужна е консултация с детски невролог, ЕЕГ /електроенцефалография/ на мозъка, образна диагностика и др. Добра идея е родителите на деца, които вече са имали гърчове да се запасят със свещички диазепам /изготвят се в специализирани аптеки/. При следващ гърч се поставят в ануса на детето и той бързо се овладява.
Още от автора:
- Безопасно ли е пробиването на ушичките на малките момиченца?
- Кърлежите нападат най-много децата
- Вълшебните свойства на тиквата
- Спешни мерки: Как да се погрижим за настинката на детето у дома
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д
- Опасни ли са увеличените лимфни възли при децата