Обикновено свързваме думата „диета” с драстичното намаляване на храната, с дневната доза пакетче солети и 2 ябълки, с гладуването и произлизащите от всичко това нервност, лошо настроение и липса на всякаква енергия.
Достатъчно причини да се откажем преди изобщо да започнем диетата.
Гладът ли е решението, когато желаем да отслабнем?
Нормално е да искаме бързи резултати и гладувайки да мислим, че ще ги получим, но колко трайни ще бъдат те, как ще изглеждаме след подобна „гладна стачка” и ще съхраним ли здравето си?
Най-вероятно е да не бъдем доволни от резултата.
За да функционира правилно нашето тяло, то се нуждае от определено количество енергия или калории, които приемаме чрез храната.
Драстичното им намаляване активира защитните механизми на организма, който ще направи всичко възможно, за да ни съхрани. Тялото не знае, че сме на диета и възприема липсата на храна като заплаха за оцеляването ни.
Това го принуждава да влезе в друг режим на работа, за да се адаптира към новите условия, които му налагаме.
Колкото по-драстична е липсата на храна, толкова по-осезателна е съпротивата на организма. Започва да забавя обмяната на веществата, метаболзимът влиза в „икономичен режим” и свалянето на килограми постепенно намалява или спира. Това ни принуждава да намалим още храната, но след седмица сме отново в застой . Междувременно се засилва апетитът (организмът се опитва да ни принуди да се храним ), гладни сме постоянно, чувстваме се подтиснати и депресирани.
Продължителното гладуване е силен стрес за организма и психиката ни. Неслучайно, повечето от нас се отказват след няколко дни без храна, и поглъщат всичко намиращо се в хладилника.
Чували сме за йо-йо ефекта. А той най-сигурно се проявява след подобен вид диети целящи бързо отслабване.
Често върнатите килограми са повече от свалените.Влизаме в омагьосан кръг, в който започваме диета, сваляме няколко килограма, връщаме се към ежедневието, качваме ги и ...отново диета, сваляме, после качваме старите килограми...и т.н.
Резултатът всъщност или липса или е крайно незадоволителен. Това, което виждаме в огледалото отново не ни харесва. Продължителното гладуване принуждава организмът да разгражда мазнините, но и мускулите ни. Повечето жени смятаме, че те не ни трябват, но всъщност това, което придава стегната форма на тялото са именно те, мускулите.
Тук е мястото да отбележим и това, че те са най-енергоемкият орган в нашето тяло и горят калории дори когато са в пълен покой.
Освен ,че изпълват кожата и с тях изглеждаме стегнати, мускулите поддържат метаболизма бърз, което е от съществено значение решим ли да свалим килограми. Гладът ,прави точно обратното – забавя метаболизма, а тялото постепенно разгражда мускулите, за да си набави нужната енергия. Резултатът е слабо, но меко и безформено тяло.
Гладувайки, лишаваме организма и от много ценни хранителни вещества, минерали и витамини. Това, освен върху здравето, неизбежно рефлектира и върху работоспособността ни, енергията и тонусът ни.
Имунната система отслабва, психически се чувстваме нестабилни, изнервени и депресирани.
Вместо да намаляме драстично храната, е добре да опитаме да повишим енергията, която изразходваме. Спортът е в основата на добрия метаболизъм. В комбинация с балансиран и здравословен хранителен режим, успехът ни е гарантиран в дългосрочен план.
Физическите упражнения ще държат метаболизма „буден”, а балансираното и здравословно хранене, включващо всички макронутриенти – протеини, въглехидрати и мазнини – ще доставят нужната енергия и хранителни вещества за да изградим и поддържаме здраво и силно тяло.
Вижте още:
- Седиш продължително на стола в офиса? Това е престъпление към тялото ти!
- Как да си съставите сами добър хранителен режим и да отслабнете трайно
- Във форма и след 40. Мотивирани ли сте?