Когато става дума за безопасността на децата в онлайн среда, родителите следва да реагират спокойно, но с повишено внимание.
Не става дума единствено за порнографско или еротично съдържание, нито пък дали ще попаднат на педофили, трафиканти или подобна измет. Важно е да се разбере, че заплахите за здравето на децата ни – физическо и ментално, идват от съвсем неподозирани или пренебрегвани канали.
Tik-Tok може да забавлява децата с танци, песни и скечове, но също така изобилства от най-различни по степен за опасност предизвикателства, идеи, съвети. Същото може да се каже и за Instagram, YouTube, Facebook. Както всяко друго нещо, и тези социални канали имат две страни – веселата, информативна, ненатоварваща и притеснителната, опасна и агресивна. Това се дължи на факта, че социалните мрежи се населяват от хора, а хората невинаги са добри.
Затова и периодично чуваме за нов тренд, разпространяващ се из някоя популярна социалка, който кара децата да вършат опасни неща. Проблемът е, че щом вече се е разчуло, значи се е разраснало прекалено много и белята вече е станала.
Какво могат да направят родителите, за да предпазят децата си от лошата страна на интернет?
Съветите са няколко и първият, най-важен, е да изградят доверие в синовете и дъщерите си. Това ще им помогне да се обърнат именно към майката или таткото, когато се почувстват притеснени или застрашени. Доверието се гради бавно, търпеливо и дългогодишно, но пък лесно може да се орони, особено с прибързани реакции и осъждане от страна на родителското тяло.
Ако ние като възрастни неглижираме социалните канали и интереси на децата си, ако говорим с пренебрежение за Tik-Tok и напяваме „само глупости гледаш на тоя телефон и си губиш времето”, това никак няма да насърчи децата да ни потърсят за нещо, което ги е притеснило в онлайн пространството.
Говорим си за...
Вместо това може да проявяваме премерен интерес, да се опитаме да разберем какво харесват и гледат децата ни на този пусти телефон, да проявяваме известно вълнение и заинтересованост, когато споделят с нас разни неща, дори и да ни се струват празноглави.
Да задаваме премерено въпроси! Никой не обича да се чувства като разпитван от полицията, затова по-малко въпросителни, по-спокоен тон, повече търпение и изчакване сами да си разкажат каквото им е на сърце.
Осъзната реакция при открит проблем или провинение! Ако веднага повишаваме тон, размахваме пръст, заканваме се да наказваме и цялостно истерясваме, децата ще се постараят да крият по-добре заниманията си онлайн, защото ще се страхуват от реакцията ни. Нищо добро не идва от пазени тайни между родители и деца, затова когато се ядосате, опитайте се да поемете дъх и да притаите справедливия гняв в себе си, за сметка на един по-спокоен и готов за преговори тон. Така само ще спечелите.
Създайте чувство за сигурност в детето, като му повтаряте, че го обичате и винаги ще го подкрепяте, след което спазете обещанието си и когато ви потърси, за да сподели за конкретен проблем или случка, реагирайте обрано, внимателно и потърсете заедно решение на проблема.
И най-важното – не се опитвайте да отнемате телефона/таблета/компютъра от детето, защото така само ще го насърчите да търси други методи да лъже, крие и, в крайна сметка, да си осигури достъпа до интернет. Спартанските наказания може да изглеждат като особено ефикасен възпитателен метод, но реалността е, че само разпалват въображението на подрастващите и желанието им да ни натрият носовете.
Доверие, комуникация, спокойствие са трите основи, върху които можем да градим по-безопасна среда за децата ни - както онлайн, така и офлайн.
Прочетете още от Лилия Дюлгеров:
- Един съвет към майките на бебета – карайте го полека
- Как се оцелява, когато на бебето му никнат зъби
- Имайте малко солидарност към майките, дори и да не са вашите!
- Замених практичните дрехи с рокли и преоткрих себе си!
- „Аз на градския транспорт с бебето не се качвам“. Но защо?
- Две деца – твоите, а толкова различни? И ти като майка също
- Евала, Риана, но какво ще правиш след раждането