Известен на всички ни факт е, че големите актьори в Холивуд могат условно да се разделят на свръхразпознаваеми суперзвезди и хамелеони, чиито актьорски умения понякога играят лоша шега на собствената им популярност. Едните се нуждаят от другите, за да правят качествени филми, а вторите се нуждаят от първите, за да правят продаваеми филми. Симбиозата помежду им е доказана през годините.
Но от време на време в Холивуд се появяват и хибриди между тези две професионални породи. Това са актьори, способни да се изгубят напълно в неузнаваема поддържаща роля, да бъдат просто идеално смазано колело в голямата машина на холивудскта продукция, да пригласят до съвършенство на голямата звезда на филма – но и да държат пръста си върху копчето за включване на собствената си харизма, способни да приковат зрителското внимание само с един поглед в една конкретна сцена, когато това е необходимо, или пък в един цял филм, когато самите те изпълняват главната роля.
Джереми Ренър е именно такъв великолепен актьор. И ако многословното ми описание на изключителните му умения в горния параграф не е достатъчно точно, то е време да използвам конкретни добри примери от богатата му филмография.
Роденият през 1971 година Ренър закономерно стартира кариерата си в серия от независими продукции. През 2002-а актьорът изиграва с плашеща ефикасност главната роля на реалния сериен убиец Джефри Дамър в едноименния игрален филм, посветен на личността на Дамър. Представянето на Ренър далеч не го катапултира сред звездния ешелон на Холивуд, но поне засилва потока от роли, които различните студия и режисьори започват да му предлагат.
Актьорът играе поддържащи роли в комерсиално успешния екшън „S.W.A.T.“, номинираната за две награди „Оскар“ драма „Северна страна“ и в хоръра „28 седмици по-късно“, който регистрира както силни финансови постъпления, така и преобладаващо положителни отзиви.
Големият критически пробив на вече ошлайфания и натрупал опит актьор идва през 2009 година. Тогава той изиграва главната роля във „Войната е опиат“ на режисьорката Катрин Бигелоу. Лентата е колосален успех сред критиците и печели общо шест награди „Оскар“, макар и самият Ренър да остава само с номинация за главна мъжка роля. Ролята на опитен сапьор позволява на актьора да покаже многото страни на своя талант в ситуации, граничещи от експлозивни и изключително напрегнати до емоционални и хумористични.
Само година по-късно Ренър е номиниран за „Оскар“ и за втори път – поддържащата му роля на крадец със садистични наклонности в трилъра на Бен Афлек „Градът“ получава възторжени отзиви по фестивали и от различните медии. Амплоато рязко контрастира на умереното превъплъщение на Ренър от „Войната е опиат“, подчертавайки за пореден път диапазона на актьорските му способности.
Критическият пробив на новоизлюпената звезда е логично последван и от такъв и в комерсиалната сфера. В рамките на девет месеца – между декември 2011 година и август 2012 година – Ренър се присъединява към три от най-касовите поредици в съвременното комерсиално кино, всяка една от които продължава и до днес.
Актьорът изиграва Уилям Бранд в „Мисията невъзможна: Режим Фантом“, четвъртата част от поредицата на мегазвездата Том Круз. С желязната си логика Бранд е идеален контрапункт за дръзкия и авантюристично настроен Итън Хънт и актьорите Ренър и Круз предават пред камерата тази динамика до съвършенство. Затова и никой не се учудва, когато Ренър е извикан да изиграе ролята си отново и в последвалия пети филм, озаглавен „Мисията невъзможна: Престъпна нация“.
Актьорът се присъединява и към поредицата за приключенията на Джейсън Борн, като изиграва главната роля в лентата на „Наследството на Борн“. Консенсусът на сайта Rotten Tomatoes отличава „магнетичното“ представяне на Ренър в главната роля на Арън Крос като основна причина за положителните отзиви спрямо лентата. И до днес се спекулира, че студиото зад поредицата планира да направи филм, в който героите на Мат Деймън и Ренър ще се съберат на екрана.
През 2012 година Ренър се присъединява и към споделената филмова вселена на Marvel Studios в ролята на един от оригиналните Отмъстители – Клинт Бартън, по-известен като Ястребовото око или Хоукай. Персонажът изиграва периферна функция в сюжета на „Отмъстителите“, но е изследван в много по-сериозна дълбочина като личност в продължението „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, а върху бойните му умения е поставен по-силен акцент при появата му в Captain America: Civil War, преведен у нас като „Първият отмъстител: Войната на героите“.
Изградил репертоара си по този впечатляващ и ефикасен начин, от 2012 година насам Ренър на практика няма грешна стъпка. Буквално е достатъчно да потърсите филмографията му в Уикипедия и да си изберете за гледане който и да е негов филм от последните шест години – няма да останете разочаровани. Да, дори „Хензел и Гретел: Ловци на вещици“ функционира безупречно като забавна и зрелищна пародия на фентъзи екшън.
Актьорът успешно редува появите си в поредиците „Мисията невъзможна“ и споделената филмова вселена на Marvel с роли в критически акламирани и награждавани драми. Ролите му граничат от разследващ журналист в „Убий пратеника“ до уличен магьосник в „Имигрантката“ и до добронамерен, но глуповат кмет в номинирания за 10 награди „Оскар“ филм на Дейвид О. Ръсел „Американска схема“.
През 2016 година Ренър игра и основна роля в научната фантастика „Първи контакт“ на Дени Вилньов. Иновативният филм на свой ред получи общо осем номинации за „Оскар“. Миналата година пък актьорът прикова вниманието с харизматичното си и същевременно сдържано представяне в звездната главна роля на самотен каубой и ловец на хищници в трилъра „Дивата река“ на Тейлър Шеридън. Лентата не бе отличена с много номинации за награди, но 87-те процента критическо одобрение в Rotten Tomatoes и приходите, надвишаващи четири пъти скромния продукционен бюджет на филма, са достатъчно красноречиви за качествата ѝ.
Тази година Ренър подозрително отсъстваше от касовия хит „Отмъстителите: Война Без Край“, където персонажът му бе назован по име, но не се появи лично. Режисьорите Джо и Антъни Русо намекнаха в интервюта по повод излизането на филма, че героят на Ренър е на собствена мисия встрани от глобалната сюжетна линия на лентата и вероятно ще изиграе важна роля в продължението, което очакваме с нетърпение на 3 май догодина.
През лятото актьорът ще се появи в комедията по истински случай Tag, но заради продължителните снимки на двете части на „Отмъстителите“ не го очакваме в други игрални филми през 2018 година. При това положение само можем да се радваме, че е бил толкова продуктивен и точен в подбора си на роли през текущото десетилетие. Джереми Ренър може и да отсъства от киносалоните тази година, но в Интернет и съответните сайтове за сваляне на филми, скъпи читатели, истинското скрито бижу на Холивуд ви очаква.
Вижте още:
- Скарлет Йохансон – Отмъстител, секссимвол, суперзвезда
- Крис Хемсуърт – богът на гръмотевиците и женските сърца
- Крис Еванс – Капитанът, от когото Америка има нужда в момента
- Марк Ръфало – най-милото лице на Холивуд
- Робърт Дауни Джуниър – „Кръстникът“ на Marvel на 53