Някои хора като забият пръст в носа си, аха да си извадят окото…И докато възрастните се усещат колко неприятен е този навик и се контролират, при децата няма спосение. Малките навират пръст в носа, защото нещо ги дразни. Причината може да е съвсем невинна, при сух въздух например /българските деца се отглеждат при високи стайни температури и сух въздух/ лигавицата се изсушава и сърби.
Най-често децата бъркат в нос при наличие на корички, които ги дразнят. Коричките са засъхнал секрет при инфекция на лигавицата на носа, често стафилококова. От невинен навик бъркането в носа, особено при децата може да се превърне в сериозен проблем.
Най-честата последица от бъркането в носа е кървенето, понякога доста сериозно. При отлепването на коричката от лигавицата се разкъсва кръвоносен съд и започва кървенето. В аптеките се продава специален гел, който спира кървенето от носа. Намазва се на тампонче и се слага в ноздрата. Но по-важно е да не се стига до това като се лекува инфекцията.
Това става с антибиотични капки или гел, осигуряване на свеж и влажен въздух в помещението и допълнително намазване с хидратиращо средство. При повтарящи се кръвоизливи консултацията с УНГ е задължителна. Не винаги кървенето е резултата от бъркане в носа. Вирусните инфекции засягат фините капиляри и също са причина за кървене.
Другата голяма опасност от бъркането в носа е заразяването с бактерии от мръсните ръце. Обикновено се смята, че инфекциите на дихателната система /вирусни и бактериалн/ се предават по въздушно капков път чрез кихане, кашляне, говор от пръските в устата. Но инфекциите се предават и чрез ръцете.
Чест бактериален причинител при децата са пневмококите, с които малките се заразяват и чрез ръцете, особено като си бъркат в носа. Така бактериите попадат върху лигавицата на дихателната система и се разпространяват надолу, като могат да причинят и пневмония.
Затова трябва да се поддържа добра хигиена на детските ръце, както и на играчките и предметите до които се докосват децата. Особено ако детето е с компрометирана имунна система. Не е реалистично да се поддържа стерилна обстановка, още повече че бактериите стимулират имунната система. Но мерките не са за подценяване, особено ако детето често боледува.