Усещането за дома се заражда още пред входната врата и се потвърждава в мига, в който човек влезе в антрето.
Дали е добре осветено? Дали е превърнато в склад и не можете да се обърнете от якета, спортни принадлежност и обувки или напротив - подредено и приятно е, без излишни вещи и с малък дизайнерски акцент? Всички тези елементи ни говорят много за темперамента на обитателите на дома.
В същото време, за всички живеещи в един дом антрето е входно-изходната “гореща точка” на семейния живот - оттук се оправяме и излизаме сутрин, а вечер влизаме у дома си, отпускаме се и оставяме външния свят пред входната врата.
Когато създаваме концепциите за интериор, винаги задаваме поредица въпроси на клиента, за да определим не само неговите естетически виждания, но и в чисто функционален план какво очаква от всяко помещение.
Ето въпросите, които задаваме за антрето:
Какви функции трябва да изпълнява?
Антрето може да има много функции - освен за място за връхните дрехи и обувки, то може да предложи много място за съхранение или обратното - да има само “представителни” функции с изчистени линии и акценти.
Ето защо е важно да решим какви функции ще изпълнява антро, ще има ли нужда от вграден гардероб от пода до тавана или само от елегантна закачалка и пейка за сядане.
Какви са навиците на семейството?
Има хора, които са свикнали да се приберат у дома и да изпразнят съдържанието на джобовете си - ключове, портфейл, писма. Други не го правят и държат всичко в дамската чанта или джоба на якето, защото не искат на следващата сутрин да излязат без ключ например.
Когато организираме дома, той трябва да следва ритъмът на семейството и неговите навици, за да постигнем истинска хармония.
Така че ако сте от оставящите ключове, ще предвидим подходящи мебели, на които да разположим аксесоари за ключове, портфейли и писма. Ако нямате такива навици, не е нужно да си ги създавате, само за да “обживеете” мебелите в антрето.
Ако пък в семейството има деца, ще улесним максимално организацията на сутрините и ще предвидим място за съхранение за всяко дете и всеки член на семейството. Ще предвидим също и място за сядане, за да бъде обуването по-лесно за всички.
Така всеки на прибиране вкъщи ще има свое кътче, в което да остави раницата, шапката, дамската чанта - за да е подредено и лесно достъпно.
Разбира се, не забравяме и огледалото - според размера на помещението може да е от чаровно кръгло с малка тоалетка до високо от пода до тавана, за да увеличим оптично пространството и да придадем повече светлина.
Kак ще придадем естетика на функционалността?
Голямото предизвикателство на антретата е как да изглеждат подредени в “реалния” живот - когато на закачалката се натрупат якетата на цялото семейство, обувките трудно стоят подредени по чифтове и в редичка, а някой е забравил да внесе покупките.
Като почитатели на изчистените линии и форми, винаги препоръчваме в антрето всички мебели да са с вратички - вградените гардероби, шкафовете за обувки, етажерките. Така само с едно движение затваряме хаоса на сигурно място и погледът не се “препъва” в различни цветове, материи, вещи.
За да приобщим антрето към останалите помещения в къщата, винаги намираме място за малък стилен и личен акцент, който да говори на гостите на дома за домакините - в един случай това е витрина с вино, в други - етажерка с книги, подходяща картина или елемент от дизайна, който после повтаряме в дневната.
Така от “сервизно” помещение за дрехи, обувки и чадъри, антрето се превръща в пълноценна част от дома - мястото, на което казваме на най-обичаните си хора “добре дошъл”!