За да се чувстваме добре физически и психически, безспорно трябва да намерим нашия начин да разтоварваме стреса и напрежението от работния ден. Желанието обикновено е налице, но свободното време е кът, а това ни демотивира и отказва от всякакви опити за физическо натоварване извън ежедневното такова.
Разбираемо е да искаме пълна почивка и релакс на дивана пред телевизора след натовареният ден, но достатъчно и ефективно ли е това? Стресът се трупа, а хроничната умора ни съпътства дори и след часовете за почивка вкъщи пред телевизионния екран.
Спортът е безспорен фаворит в борбата със стреса и психическата умора. Физическата активност стимулира производството на ендорфини или хормоните на щастието, които са естествено лекарство против всякакви тревожни състояния. Спортът ни кара да се чувстваме физически силни, повишава самочувствието и самооценката.
Всичко това е чудесно, но време откъде?
„Имайте предвид, че хората които тренират, не го правят, защото разполагат с повече време, а защото въпреки всичко намират време”.
Този цитат според мен най-точно описва ситуацията при повечето от нас, но дали е така всеки сам ще прецени за себе си.
Щом желанието е налице, останалото е въпрос на организация и мотивация.
Ако ви е трудно да отделите време за спорт, може да пробвате с упражнения вкъщи. Достатъчно е само да набавите различни килограми гирички, тежести за крака, тренировъчни ластици или друго каквото харесате или мислите, че ще ви бъде полезно. Изберете си подходящи упражнения, влизащи в свободните минути, които имате, бъдете постоянни и стриктни, а резултатите няма да закъснеят.
Карането на велосипед или ролери е чудесна кардио-тонизираща активност. Ако и децата ви обичат да правят това, ето прекрасна възможност да комбинирате времето прекарано с тях със спорт за всички, вместо да се оттегчавате на някоя пейка в парка, докато ги чакате.
Груповите спортни занимания (канго джъмпс, йога, пилатес, народни танци, аеробика...) са чудесна възможност да бъдете с приятелките и едновременно с това да поспортувате. Така една друга ще се мотивирате и подканяте, ако желанието на някоя от вас временно изчезне.
Опитайте кратки кардио натоварвания няколко пъти в седмицата. Спринтирайте по стълбите, тичайте, клякайте, скачайте на въже, достатъчни са 15-20 минути, за да се тонизирате и засилите метаболизма.
Ако така или иначе нямате особено желание за спорт, може да пробвате да увеличите ходенето пеша и ползването на стълбището. Постепенно вдигайте темпото и вземете леки гирички при възможност, за да натоварвате и ръцете. Неслучайно спортното ходене е лекоатлетическа и олимпийска дисциплина. То пълноценно замества всякакви други видове спорт. Опитайте да контролирате ходенето пеша и с крачкомер. Така от една страна ще внесете забавен елемент, а от друга ще контролирате изминатите километри и броя на направените крачки.
Спортувайте и се движете винаги когато имате възможност и желание. Активният начин на живот ни прави здрави, щастливи и пълноценни. А кой не се стреми към това?
Още по темата:
-
Струва ли си да започна да спортувам, макар да съм над 40?
-
Няколко лесни стъпки в помощ на диетата ви
-
Хранителните добавки в помощ на здравословния начин на живот
-
Как да изберем правилната диета и правилния спорт за нас
-
Как да контролираме апетита (и да се чувстваме сити без да поглъщаме много калории)
-
Да спортуваме навън – слънце, здраве и позитивно настроение