В старото кметство на Верона има стълби, които водят до кабинета, където се подавали оплаквания и доноси. Всяко следващо стъпало е по-високо, та да се спре човек и да размисли. Горе-долу такава е и ситуацията с детските градини/ясли. Трудности при всяко стъпало. Остава въпросът дали се замисляме колко ненужни и често абсурдни изисквани има при приемането и пребиваването на децата ни в детските заведения.
Първото трудно за преодоляване стъпало е постъпването в детска градина, но следващите са още по-стръмни.
От десетки години съществува наредба с изисквания за посещение в детските заведения, които струват на родителите загуба на време и средства.
При постъпване в детската ясла/градина са необходими изследвания като за космонавт. Пълна кръвна картина, урина, микробиологично и паразитологично изследване на фецес, което означава шишенца, стъкълца, травма за детето. Някои детски заведения се престарават и изискват допълнително /без да е вписано в наредбата/ носни, гърлени секрети. Което е медицински неиздържано, няма стерилни носоглътки, но сумата за изследване набъбва значително.
Всички деца задължително се изследват профилактично през определен период от време, допълнително многократно при заболяване. Затова не е необходимо да се мъчат малките допълнително при постъпване в детските заведения, къде е гаранцията, че ден след изследването няма да настъпят промени в кръвната картина например? Напълно достатъчно е документ от личния лекар за здравословното състояние на детето и за имунизационния му статус.
Молете се детето да е здраво и да не отсъства, защото връщането му в градината ще ви струва часове разкарване в задръстванията и висене пред лекарските кабинети. Защото трябва да занесете бележка, че детето не е в контакт с остри заразни болести /откъде да знам аз, личния лекар с кого е било в контакт?/; че няма паразити, въшки демек /нали има медицински сестри, които ги проверяват?/; и че е клинично здраво /така или иначе видимо болните се връщат при постъпването сутрин/. На всичко отгоре здравото дете трябва да виси заедно с болните пред кабинета, за да получи бележка, че е здраво, но то най-вероятно вече ще се е заразило.
Масова практика е да се връщат деца с незначителни оплаквания. През зимата в групи от 25-30 деца са налични десетина малчугани. Никъде по света не се спира дете от детска градина за една проста хрема или че се е закашляло няколко пъти. Истински болно дете е това с температура, отпадналост и т.н.
Често течащият нос е нарушена хомеостаза (вътрешно равновесие), а не болест. Но явно страната ни е много богата щом се плащат ненужно милиони за болнични за гледане на деца само с течащи носове. Явно наредбите трябва да се променят, за да не се разпилява обществен ресурс и да се спестят много нерви и разноски на родителите. И да се премахне абсурдната ситуация в половината от работното си време лекарите да пишат бележки вместо да обърнат по-голямо внимание на малките си пациенти.
Още от д-р Андреева:
-
Бебе в самолета - възможни са неприятности!
-
Как се доказва алергията при децата
-
Борбата с ушната кал е обречена
-
5 причини защо боледуваме през пролетта, които все забравяме
-
Набавете си витамин Д чрез храната: 85% от населението страда от недостига му
-
Да даваме ли кисело мляко на децата?