Майките отдавна разбраха простата истина: най-добрата храна за бебето е човешкото мляко, кърмата. Кравето мляко наистина е отлична храна… но за телетата. Самото кърмене невинаги е лесна работа, десетки съмнения мъчат младите майки: достатъчно ли се храни детето, качествена ли е кърмата и т.н. По този повод женският фолклор се развихря по форуми и по градинки, но на повечето „компетентни“ съвети не трябва да се вярва:
Жена със силикон в бюста не може да кърми - Силиконът няма нищо общо с кърмата, той не пречи. Просто напрежението в гърдите на кърмачката е по-голямо. Но при редовното кърмене и изпразване на гърдите положението се овладява. Въпреки това е по-добре жената да приключи с кърменето, тогава да си постави силикон. Така кърменето ще е по-лесно, а последващото поставяне на силикон ще коригира евентуалното увисване на бюста.
Малките гърди нямат кърма - И това не е вярно. Едрите гърди са такива благодарение на мастната тъкан в тях, а не от жлезистата тъкан, която произвежда кърмата. Големината на гърдите не е гаранция за добра лактация, много често по-малките гърди произвеждат повече мляко. Ако една жена твърдо е решила да кърми детето си, големината на гърдите нямат значение.
Кърмата ми е рядка и бебето е гладно - Няма лоша кърма. В първите дни след раждането млякото е доста по- гъсто и с по-интензивен цвят, след това понякога кърмата изглежда по-рядка, по-сивкава. В този случай детето наваксва с по-голяма количество изсукано мляко и получава необходимото качествено хранене. Ако детето наддава добре и е спокойно, значи всичко е наред.
Бозата увеличава кърмата - Житните растения, от които се произвежда бозата наистина са добри за кърмещата жена. Но днешната боза не може да се нарече натурална. Предпочитайте други източници на зърнени култури – овесени ядки, пълнозърнест хляб, варено жито, елда, просо. От бозата най-много да качите някой килограм.
Кърмачката трябва много да внимава какво яде - Всеки човек трябва да подбира храната си, а кърменето не е болест, за да се налагат драстични ограничения. Достатъчно е само да не се прекалява с количествата на определени храни. Ако ви се яде шоколад, хапнете си, но един ред например, не цял. Ако „умирате” за кафе, пийнете си /100% арабика, то е с по-малко кофеин/ след като сте накърмили детето (алтернативата е безкофеиново). В първите месеци, когато бебето има колики трябва да се ограничат бобовите растения – боб, леща, грах, бакла, соя, нахут. Те съдържат много баластни вещества, които иначе са полезни, но образуват газове, които пречат на майката и усилват коликите на детето. Същото е и със салатите. Хапвайте ги в нормални количества, без да прекалявате.
Имайте предвид, че лукът и чесънът в по-големи количества могат да вмиришат кърмата и детето да я откаже. Ядките също са сочени като стимулатор на кърмата. Предпочитайте ги сурови, в нормални количества. Избягвайте фъстъците и престоялите ядки, в тях се развиват плесени, които са канцерогенни. Колкото до млякото, не е необходимо да се тъпчете с него, за да имате кърма, то може да провокирате алергия към белтъка на кравето мляко на бебето.
За да има кърма, майката трябва да е спокойна. Това вече не е мит, спокойствието и доброто настроение са най-важният фактор както при кърменето, така и за здравето изобщо.