Добрият имунитет е съвкупност от генетични фактори, индивидуални особености, начин на живот (спортуване, достатъчен сън, хигиена) и, разбира се, чиста, здравословна и балансирана храна. Няма суперхрана, която да е панацея в борбата с вирусите и бактериите, но някои храни са показали, че помагат за засилването на имунитета. Класика в жанра са „природният антибиотик“ чесънът, медът, билковите чайове. И още:
Бетаглюканите са хит в профилактиката на настинките, съдържат се в почти всички имуномодулатори на пазара. Те са природни полизахариди, които се намират в клетъчната стена на бактерии, дрожди, гъби, зърнени култури. Успешно активират макрофагите, които прихващат и унищожават попадналите в организма вируси, бактерии, паразити. Богати на бетаглюкани са овес, ечемик, гъби, хлебна мая, пълнозърнести култури, бобови, зеленчуци (боб, грах, леща, броколи, картофи). В плодовете се съдържат предимно в ябълки, ягоди, сини сливи.
Цитрусовите плодове и червените чушки са най-богати на витамин С – суперзвездата в лечението на настинките. Известен е с ролята си в подкрепа на имунната система. 200 мг е дозата, необходима за предпазване от инфекции и по-лесното им изкарване. Един среден портокал осигурява 70 мг, един грейпфрут съдържа почти 90 мг, а суровата червена чушка съдържа 150 мг витамин С.
Ядките включват в играта и витамин Е, който играе ключова роля в имунитета. Този мастноразтворим витамин засилва активността на имунните клетки, особено на локалния имунитет на кожа и лигавици, като поддържа способността на организма да се защитава от нахлуващите бактерии и вируси. 30 гр слънчогледови семки осигурява около половината от дневната препоръчителна доза витамин Е. Същата порция бадеми съдържа 45% от дневната доза.
Бразилският орех е богат на селен, който е мощен антиоксидант и повлиява имунния отговор. Един-два бразилски ореха осигуряват дневната нужда от селен.
Цинкът, другият „приятел“ на имунитета, се съдържа в тиквените семки, 30 гр от тях осигуряват 20% от дневните нужди цинк. Освен че са сред най-популярните противовъзпалителни храни, орехите съдържат няколко хранителни вещества, които играят роля в подпомагането на имунната система, включително витамини Е и В6, мед и фолиева киселина.
Ферментиралите храни (кисело мляко, кисело зеле, туршии, кефир, квас и др.) играят ключова роля за нормалната чревна флора. Знае се, че 70% от клетките на имунната система са в червата. Здрави черва, добро здраве.
Говорим си за...
Сладките картофи и морковите са най-добрите източници на бета каротин, предшественик на витамин А. Хранителното вещество подпомага имунната система, като се грижи за производството на бели кръвни клетки, които се борят с бактериите и вирусите. Той също така укрепва лигавиците, които покриват дихателните пътища, което действа като защитна бариера, за да предпази тялото. Печен сладък картоф съдържа над 150% от дневната доза витамин А , 3-4 сурови моркова – над 100% от препоръчителния прием.
Куркуминът, естественото съединение в куркумата, е мощно противовъзпалително съединение и засилва имунната клетъчна активност и образуването на антитела. Комбинирането му с чесън и черен пипер (който може да си го позволи) още повече засилва ефекта в борбата с вирусите.
Още от д-р Павлина Андреева:
- COVID-19 и децата: разумно поведение без крайности
- Сега е времето да се погрижим за здравето на децата през зимата
- 6 грешни твърдения за противогрипните ваксини
- С малко бебе по време на COVID-19: какво да правим в тази обстановка?
- Манията за дезинфекция покрай коронавируса може да навреди на децата
- Коронавирус и болест на Кавазаки при децата: има ли връзка?
- Да се разболееш от здравословно хранене? Възможно е!
- Лекарствата не действат? Вероятно не ги приемате правилно
- За лимоните и другите грешки, които допускаме, когато детето настине