Всички имаме нужда от пораздвижване и някаква физическа активност, особенно след дълъг и оттегчителен работен ден. Обикновено желанието е на лице, но стигне ли се до неговото осъществяване, често махваме с ръка и решаваме да пропуснем този момент. Истината е, че 1 час физическа активност ще ни отпусне и разведри много повече от това да легнем пред телевизора или просто нищо да не правим. Спортът и движението са най-добрата превенция срещу депресиите и стреса, трябва само да открием личната си мотивация и да не забравяме постоянството.
Това да си поставим ясна и изпълнима цел е първата крачка в нашата мотивация. Да свалим 3-4 кг., да постегнем бедрата и дупето, да подобрим издържливостта си, да бъдем по-гъвкави (стречингът прекрасно тонизира тялото, подобрява кръвообръщението и намалява болките в ставите), да се научим да плуваме или да караме колело... чудесни и изпълними цели, които ще ви раздвижат и ободрят. Ако проявите и постоянство, постепенно сами ще започнете да надграждате постигнатото и да изисквате повече и повече от вашето тяло. Това съответно ще подобри физиката ви, стойката и самочувствието.
Не се подвеждайте и обезкуражавайте, гледайки снимки или видеа на спортуващи, атлетични жени и мъже. Това са хора, за които спортът вероятно е професионално занимание и всичките им усилия са насочени единствено и само към това. Бъдете наясно с физиката, генетиката и възможностите си и опитайте да подобрите своите физически дадености. Хората сме различни, няма как да изглеждаме като „по калъп”. При едни са по-оформени или по-лесно се поддават на оформяне краката, при други ръцете, при трети дупето... работете над това, което искате да подобрите във физиката си, без да се сравнявате с другите. Нека огледалото бъде вашият мотиватор и съветник.
Създайте си настроение и позитивни емоции, за да изпълнявате избраната от вас физическа активност с желание, хъс и постоянство. Слушайте хубава музика докато тренирате, купете си нов спортен екип. Ако обичате компания, поканете позитивен и нахъсан приятел, за да се мотивирате взаимно, споделете с близките хора около вас своите спортни постижения и емоции... това ще ви стимулира да продължите напред и да надграждате постигнатото до момент.
Не приемайте спорта като задължение. Постоянството е основен ключ за добри резултати, но разбира се, че не всеки път сме в кондиция и можем да следваме плановете си. Тренирайте, когато имате възможност, важното е да бъде с желание. Опитвайте да бъдете постоянни, така сами ще усетите с времето, че тренировката ви липсва, ако сте я пропуснали. Тялото свиква с натоварванията и ще „иска” от вас да му ги осигурявате. А самото то ще ви се отблагодари с една по-стегната и хармонична визия.
Бъдете търпеливи. Няма как за две седмици спорт да очаквате големи промени във физиката ви. И това ще стане, но си дайте време и го оставете за по нататък. Съсредоточете се първоначално върху ползите като цяло от спорта... това да се чувствате енергични, тонизирани, по-малко стресирани, с повече самочувствие, по-силни физически, заредени с нови емоции и преживявания, защо не и с нови приятели, споделящи вашите цели и желание за спорт. Ако сте постоянни, резултатите няма да закъснеят.
Грижата за нашето здраве и нашето тяло е лична отговорност. Имаме ли желанието и мотивацията, ще успеем да постигнем целите си. И нека не забравяме, че е важно да се забавляваме, така плановете и целите са по-лесно и успешно изпълними!
Още по темата:
-
Как да задържим килограмите след диета
-
Какъв телесен тип сме и как да поддържаме форма спрямо него
-
Ако сме твърде заети: колко често да тренираме и каква физическа активност да изберем
-
Грешките, които допускаме, започвайки диета за отслабване
-
Как правилно да си направим детокс ден? (за постигането на физически и психически баланс)
-
Струва ли си да започна да спортувам, макар да съм над 40?