Есента е сезонът на родителските притеснения. Децата тръгват на градина и училище, времето е променливо и болестите започват. Безкрайни хреми, кашлици, температури, отсъствия от работа...
Търсят се лекарства и добавки за стимулиране на имунитета, за да не боледуват децата.
А такива ги има стотици с обещания на безоблачен живот. И с отличен ефект, предимно финансов за производители и фармацевти. Родителите трябва да знаят, че здравото дете не се нуждае от никакви лекарства за имунитета.
Защото от истински вроден имунен дефицит страдат едва 1-2% от децата. За такъв подозираме, ако до 1-годишна възраст детето е боледувало примерно от 3 пневмонии, 2-3 пъти от отити, много ангини и т.н. Тези случаи са обект на специално изследване и лечение от имунолог.
Нормално е малките деца да боледуват, когато тръгнат на детска ясла и градина, техният имунитет е незрял, имунната система не се е срещала с толкова много вируси и бактерии и болестите започват.
За съжаление, няма вълшебно хапче, което да реши проблема.
Нещо повече, стотиците рекламирани продукти могат и да са опасни. Повечето не са регистрирани като лекарства и нямат съответния контрол на състава и безопасността.
А и ако прекаляваме с тях, може да навредим сериозно на детето – имунната система свиква да се справя само с помощ, или така да се обърка, че да си докараме автоимунно заболяване. Затова по-доброто решение е да подпомогнем имунната система да се справя сама.
Добрият сън и ранното лягане гарантират здраве! През детството се полагат основите на здравето, това е и периодът с най-бърз растеж на организма. Хормонът на растежа се синтезира около полунощ, но след 2-3 часа сън. Тоест, ако детето си легне след 21:00 часа, този синтез е нарушен. Неслучайно старите хора казват „спи, за да пораснеш” и „сънят е здраве”.
Недостатъчният сън означава липса на възстановяване, изнервено, уморено дете и податливо на болестите. Защото вирусите търсят точно това – подходящ терен, за да атакуват. А когато се комбинират трите причини – лошо хранене, стрес и недостатъчен сън, тяхната задача се улеснява значително.
Намалете стреса! Колкото и странно да звучи, децата също са подложени на стрес, особено когато тръгнат на ясла или градина. Нов ред, дисциплина, откъсване от родителите, среща с нови микроби. Подгответе детето за новата емоция, заведете го да опознае обстановката предварително, запознайте го с персонала.
И най-важното, то трябва да е сигурно, че не е изоставено от родителите си. Спокойно обяснете целта на посещението, кога ще го вземете и т.н. Избягвайте стресовите ситуации и в семейството – кавги, напрежение, неглижиране на детето...
Здравословното хранене е в основата на добрия имунитет.
Не е необходимо да се изпада в крайности и търсене на суперхрани. Достатъчно е рязко да се ограничат доказано вредните храни – безалкохолни, сокове от кутии, компоти, колбаси, сладкиши, вафли, бонбони... Все любими храни пълни с оцветители, консерванти, овкусители, много захар и други вещества, непознати в природата.
Припомнете си:
- Лечение или тормоз: опасни похвати при лечението на децата
- Изпитани природни рецепти при болно гърло
- С какви болести може да ни зарази кучето
- Кога водата става опасна
- 8 уж невинни навика, които вредят на очите
- Опасен ли е глюкозо-фруктозният сироп?