На 13 декември (петък) от 17,00 часа в залите на Националния етнографски музей в София (пл. "Александър I" 1, раб. вр. вт-нд 10,00-17,00 часа) ще бъде открита изложбата "Коледа в символи и знаци", която ще продължи до 24 януари.
Защо нашите прадеди са месили питка в навечерието на Коледа и какво са имали предвид, когато са я шарели с тестени прътчета, топчета и кръстчета? Точно тези отговори ще ни даде експозицията "Коледа в символи и знаци", предлагаща своеобразен прочит на пластиката върху обредните коледни хлябове.
"С помощта на най-различни етнографски експонати ще разберем защо в навечерието на Рождество Христово българинът се моли за "хляба насъщен". И тъй като е стопанин, орач, той отдава дължимото уважение и почит на Бога, нивата, ралото, воловете, т.е. на всичко онова, без което е невъзможно неговото съществуване", допълва гл. ас. д-р Елена Водинчар, която е и куратор на изложбата.
На 14 и 15 декември (събота и неделя) от 11,00 до 16,00 часа отново в Националния етнографски музей пък ще се проведат станалите вече традиция коледни ателиета. Тазгодишната програма на ателиетата включва: изработване на сурвачки, оцветяване и апликации на картички, правене на коледна украса и приготвяне на коледни кравайчета и медени сладки.
* Участието в ателиетата е безплатно със закупен билет (3 лв., а за пенсионери и ученици - 1 лв.) за посещение в музея.