Обикновено не смятаме кафе машината си за развъдник на бактерии и мухъл, какъвто всъщност се оказва.
Изследване на Националната научна фондация в САЩ сочи, че резервоарът на устройството ти може да съдържа повече микроби, отколкото някои места в банята.
За да се увериш, че заедно с напитката не поемаш никакви микроорганизми, които се развиват в машината, ти представяме следните съвети за повече чистота и по-вкусно кафе.
Измивай подвижните части след всяка употреба
По този начин ще премахнеш следите от кафе, зърна и мазнини.
Можеш да го направиш над мивката с топла вода и сапун. Ако частите го позволяват, използвай и миялна машина. Не забравяй да почистиш и отвън, включително загряващата плоча, където попадат и изгарят пръски.
Специалисти като Каролин Форт, директор на Института „Cleaning Lab” към “Good Housekeeping”, препоръчва да оставяш резервоара на капака отворен, за да може да изсъхне и избегнеш бактериите, които обичат влага.
Декалцирай машината си всеки месец
Може и да си забелязала, че с времето машината сипва кафето по-бавно. Това е заради минералите от твърдата вода, които се натрупват в нея.
Затова се налага да декалцираш машината си, а най-добре това да стане с добрия стар бял оцет.
Напълни резервоара с равни части вода и оцет, като поставиш и празен хартиен филтър. Постави каната на съответното място и нека сложеното съдържание да се извари на половина.
След това изключи машината и я остави за 30 минути, а после отново я включи и нека останалата течност се извари напълно. Изхвърли съдържанието от каната и повтори процедурата още веднъж, но този път с чиста вода и нов хартиен филтър.
Накарай каната да заблести
Винаги трябва да изплакваш каната след употреба, но ако започне да изглежда мръсна, я напълни с пенеста топла вода и малко ориз.
Използвай гъба, за да премахнеш лепкави остатъци и изплакни добре.
Прочетете още:
- Почисти банята си само за 20 минути с тези хитри трикове
- 7-те големи грешки в почистването, които допускаме неволно
- Почини си! Има 10 неща вкъщи, които чистиш повече от необходимото