През юни организаторите на Фестивала на цветовете отново ни дават възможност да стартираме лятото, потопени буквално и преносно в пъстра емоция.
Какво имаме предвид?
На 20 юни, в София, на открито пред зала Арена Армеец, ще се състои неговото второ издание. За тези, които не знаят, фестивалът е не само експлозия от музика, танци и забавления на открито, но преди всичко - експлозия от цветове.
Идеята е взаимствана от фестивала Холи, с който хората в Индия посрещат началото на пролетта, с вяра, че доброто, хармонията и любовта между хората възтържествуват, за да поставят началото на новата година.
По време на цветния празник всички хора излизат по улиците и се замерят с цветни прахове или бои, докато всичко около тях се превърне в пъстрoцветна картина от усмихнати шарени лица.
Ако искате предварително да се настроите на цветна вълна, можете да пробвате и сами да си приготвите цветни прахчета у дома.
Дори и да не ви се получи, ще сте прекарали един час в цветни процедури, които ще ви отпуснат и ще ви накарат да се позабавлявате в случай, че ви е скучно и си търсите разнообразие.
Ще ви предложим версия за направата на цветовете по нашенски, защото в Индия създават праховете "гулал" от доста екзотични растения, които не виреят в България.
Ето и стъпките, които трябва да изпълните, за да приготвите в домашни условия вашите цветни прахчета "гулал".
Необходими са ви: една голяма купа, лъжица, тава, сито, хартия за печене, фурна, царевично нишесте, сладкарски бои на прах (може и течни) и вода.
Вземете купата и изсипете част от царевичното нишесте вътре.
След това в чаша с вода разтворете цвят от боята за храна, който сте си избрали. Щом я разтворите добре, я прибавете към купата с нишестето и започнете да разбърквате с лъжица. В зависимост от това какво количество прах искате от конкретния цвят, може да добавите още нишесте. Целта е да постигнете хомогенна течна смес с равномерен цвят.
Вземете тавата и я застелете с лист от хартията за печене. След това изсипете съдържанието на купата в тавата, като се стараете да го разпределите равномерно по цялото дъно.
Загрейте фурната на 200 градуса и сложете тавата със сместа за около 60 минути. На всеки 10-15 минути е добре да наглеждате и разбърквате с лъжица сместа. Когато се уверите, че водата от нишестето се е изпарила, извадете тавата и пресейте съдържанието през сито. Полученото прахче може да съхраните в найлонов плик.
Същата пъстра емоция ви очаква и ако посетите фестивала тази събота. Цветните прахчета "гулал", с които ще може да нашарите себе си и всички около вас, ще се продават на място в деня на фестивала.
Освен много цветове, на фестивала ви очакват и много музика, танци и усмивки.
Прочети още:
Къната предпазва от злите сили
Шафранът: индийската подправка на щастието
Време е за танци, индийски танци