Да се организираме, за да почистим кухненските уреди, понякога ни отнема месеци, особено ако честичко и несъзнателно се отдаваме на мързела.
А мръсотията и микробите в тях и върху тях е добре да отстраняваме периодично и то преди да сме допуснали те да станат толкова наслоени, че да бъде невъзможно да бъдат премахнати.
А всъщност какво толкова ни плаши, за да почистим хладилника, например? Времето, изненадите (приятни и неприятни), които ще открием из неговите "дълбини", липсата на ориентация откъде да започнем най-напред?
Мислим си, че почистването на хладилника отнема часове. Днес ще ви дадем един ясен и бърз план и ще ви покажем, че това е възможно за 20 минути.
Ако спазвате стриктно и пъргаво стъпките, които ще ви представим, то за нула време ще приведете хладилника си във вид, в какъвто сте го виждали, когато е бил съвсем нов.
Започнете с изключването на уреда от електрическия контакт.
Минута 1-3: Извадете хранителните продукти и прегледайте срока на годност. Кое ще запазите и кое ще изхвърлите?
Минута 3-8: Извадете чекмеджетата и рафтовете и ги поставете в мивката. Почистете ги с домакинска гъба, топла вода и течен препарат за съдове. Оставете ги върху суха хавлия, за да изсъхнат по-бързо.
Минута 9-13: С чиста кърпа избършете вътрешните стени на уреда и отделенията, които не могат да се разглобяват. За по-трудните за обработване места използвайте стара четка за зъби, напръскана или потопена в почистващ препарат.
Минута 14-18: Върнете извадените чекмеджетата и рафтове по места. Включете хладилника отново. Поставете храната обратно.
Минута 19-20: Почистете с мокър парцал или влажна кърпа вратата и външната част на уреда. Ако по повърхността има по-агресивни петна, използвайте и препарат допълнително.
Е, виждате ли? Съвсем не е трудно. Изглежда като един дълъг и тромав процес, а на практика 20 минути са ви напълно достатъчни, за да го направите ефективно.
А ако си изградите навик да правите това занимание веднъж месечно, ще се убедите колко много ще спестите - от колебания какво да пазарувате, защото ще сте наясно със съдържанието на хладилника; от разходи за храни, които после ще изхвърлите; и от енергия да почиствате уреда, когато вече той е прекалено замърсен.
Бъдете мъдри - поддържайте чистотата навреме, за да не се превърне чистенето в бреме!