Кориандърът е добре позната подправка.
Има широко разпространение освен в кулинарията, и в народната медицина.
Плодовете му имат благотворно влияние за секрецията на стомаха, червата и белите дробове.
Полезни са за кръвоносните съдове и стимулират имунната система.
Кориандърът се препоръчва и при болки в стомаха, диария, кашлица, задух, бронхит. Компрес от листата му облекчава болките в ставите.
Освен всичките тези полезни свойства, растението придава и чудесен вкус на редица традиционни ястия. Най-хубавото в случая е, че е изключително лесно да си отгледате вкъщи растението, без това да изисква особени грижи.
За целта ви е необходима продълговата саксия.
Идеалните мерки са около 45 сантиметра широчина и дълбочина около 20-25 сантиметра. Това е необходимо, защото специфично за кориандъра е, че не трябва да се мести след като веднъж е засят.
Поставете на дъното на саксията дренаж от дребни камъчета или глинени черепи, но внимавайте да не покриете дупките на дъното, за да може излишната вода да се оттича.
Допълнете съда с обогатена песъчлива почва, която можете да си набавите от близкия цветарски магазин. Преди да засадите семената, напоете почвата с вода, като внимавате да не прекалите.
Почвата трябва да е леко влажна, а не да се е превърнала в кал. Поставете равномерно семената и ги покрийте с тънък слой пръст.
Саксията се оставя до прозорец, за да бъде постоянно изложена на слънце. Кориандърът не се нуждае от специална температура. Счита се, че стайната е идеално условие за неговото развитие. Обикновено в рамите на седем до десет дни семената покълват и се показват от почвата.
Нужната на растението влага са осигурява с пулверизатор. Не се полива, защото семената са посети в плитка почва и могат да се изместят. Земята трябва да се поддържа относително влажна, за да може кориандърът да се развива добре.
Това е всичко. Когато стъблата на кориандъра достигнат 10-15 сантиметра височина, може да ги откъснете. Веднъж седмично премахвайте по два-три листа от растението, тъй като по този начин ще стимулирате продължителния му растеж.
За още полезни и практични статии харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Виж още:
- Как да запазите сутиените си като нови за по-дълго време
- Най-лесният и евтин начин да почистите дома си
- Как да: 10 съвета да подредим масата като в Инстаграм
- Как да разберете дали салонът за педикюр и маникюр е с добра хигиена
- Как да сте сигурни, че галоните с вода в офиса са безопасни?