Изкуството на батика е внесено в Шри Ланка от холандските търговци. Различни находки показват, че този метод е бил използван в продължение на повече от 1000 години.
Процесът е прост - първо дизайнът се очертава върху тъканта и определени части от него се покриват с разтопен восък. След това тя се потапя в растително багрило - частите от плата, които са защитени от восъка не абсорбират боята. Този процес може да се повтори толкова пъти, колкото цвята съдържа оригиналният дизайн. Когато восъкът се отстранява от тъканта с помощта на гореща вода, се показва светла картина на фона на оцветените участъци.
Тъканите, създадени по метода батик, могат да се превърнат в уникални дрехи, калъфи за възглавници, покривки, паравани и картини. Истината е, че туристите са направо луди по тази техника! Сякаш днес това древно изкуство вълнува повече от всякога!
Батикът е с индонезийски произход, но може да има различен дизайн, според мястото, на което се създава и според крайната цел. Всички модели се правят върху бяла тъкан. В зависимост от дизайна и големината на произведението следват различни сесии на варене и рисуване.
Обичайно е да се използва смес от пчелен восък и парафин. Пчелният восък се просмуква в тъканта, а парафинът се напуква, което е характерно за батика. Където восъкът се е просмукал през тъканта, боята не може да проникне. Понякога се използват няколко цвята, с редица боядисвания, сушене и рисуване с восък.
Тънките восъчни линии се правят с “tjanting”, дървен инструмент с малка метална чаша в края, на която има малък чучур, от който восъкът се просмуква (но ние бихме пробвали и с фунийка, направена от метално фолио, чийто връх е отрязан, така че да пропуска тънка струя парафин). След последното боядисване, тъканта се затваря, за да изсъхне. След това се потапя в разтвор за разтваряне на восъка или се глади между хартиени кърпи (вестници), за да се абсорбира восъка и така се разкриват дълбоките и богати цветове и фини напукани линии, които дават екзотичния характер на батика.
Трябва да се прави разлика от оригинален батик и батик-принт. Процесът на индустриализация разчита на бързото производство на количества тъкани, намаляване на разходите за масово производство на модела многократно и затова се използва отпечатването на готови форми в стила на традиционния батик. Те са много по-евтини от рисувания на ръка.
Батикът се използва не само за облекло, но и за мебелиране, тежки завеси, покривки и домакински принадлежности. Техниките на батика се използват от известни художници, за създаването на батик картини, които красят много домове и офиси.
Да опитаме да си нарисуваме картина, която после да поставим в рамка на стената!
Необходими материали:
• Фантазия
• Бял памучен плат, като за начало не много тънък
• Тjanting - малък дървен инструмент за рисуване на батик (може да се поръча в интернет)
• Текстилни багрила (може да опитате с естествени оцветители - билки и др.)
• Парафин и пчелен восък (обичайно в съотношение 50/50)
• Стар метален съд и котлон (най-удобно е с малък, подвижен котлон, за да можете да седите до него и лесно да се присягате, за да пълните tjanting-а си.
След това изпълнете стъпка по стъпка показаното във видеото ТУК.