Навлизането в едни от най-бурните години от живота на подрастващите, по-популярни по света и у нас като тийнейджърска възраст, правят децата все по-отворени към света и неговите изкушения за сметка на все по-голямата затвореност в споделянето и намирането на общ език с техните родители.
Това положение на отчуждаване настъпва почти във всяко семейство, така че не се притеснявайте излишно, а се постарайте да уцелете верния тон, с който да намерите път към по-качествената, макар и ограничена откъм време комуникация с вашия син или дъщеря.
Тук ли си
Ако искате да говорите по дадена тема с тийнейджъра вкъщи, го направете в моментите, когато той не е зает с някаква друга дейност като писане на домашни, сърфиране в интернет или гледане на телевизия. Най-добре е да няма излишни разсейващи фактори около вас, за да сте по-съсредоточени и разговорът да има колкото се може по-голям смисъл.
Да играем по моите правила
Казват, че по-мъдрият отстъпва, затова предложете да отидете на място, което детето ви обича да посещава и ще му е приятно да се отпусне и да поприказва върху темите, които го вълнуват. Може да отидете на кино, на пазар или да хапнете в някое уютно заведение, което би ви отворило апетита, а покрай него и сладката приказка.
Я по-спокойно
Доверието се гради най силно между добрите приятели, така че се дръжте с децата ви като с такива, а менторският тон използвайте само в крайно належащи ситуации. Бъдете умерени и търпеливи в разговора, а не изсипвайте лавина от въпроси, за да не останете с празни ръце по отношение на техните отговори. Изслушвайте се взаимно и се старайте да бъдете прецизни и адекватни на днешното време относно даването на каквито и да било съвети за живота на тийнейджъра у дома.