Оказва се, че именно преходните сезони като пролетта и есента са най-удачни за поставяне на дограма, тъй като при липсата на екстремни температури, прозорецът няма да претърпи прекалено големи разширения или свивания, които биха се получили през лятото и зимата.
Закупуването на подходяща дограма е дългосрочна инвестиция и не бива приоритет номер едно да е непременно ниската цена.
Размерът на вложението зависи от производителя, броя на отваряемите крила на прозорците, начина, по който се отварят, вида на стъклопакета, дори и цвета на профила.
Трябва да сме наясно, че смяната на дограмата не е каприз. Непрекъснатото увеличение на цените за отопление изисква от нас да се стремим към енергоефективност. Един от начините за спестяване на енергия е изборът на модерните дограми от профили и стъклопакет. Логично следва и да си зададем въпроса:
Каква е разликата между дограма и стъклопакет?
* Дограмата и стъклопакетът са две различни понятия и е нужно ясно да се разграничават от потребителите. Дограмата заема 10-20% от площта на прозореца, останалото е стъкло.
* Стъклопакетите представляват две или три стъкла, съединени на определено разстояние едно от друго чрез дистанциращ профил. Обикновено това разстояние е 14-16 мм. Въздухът, останал между тях, е предварително изсушен и херметически затворен. С цел, постигане на по-добри топлоизолационни качества, вместо въздух се използват инертни газове като аргон и криптон.
* Броят на камерите (3, 5 или 8) в профила определя неговата топлопроводимост – колкото повече са камерите, толкова по-малки ще бъдат загубите на топлина.
Съществена и основна стъпка при поставянето на дограма е да знаем какво да попитаме специалиста или фирмата, която ще я сглоби за нас, а ето ги и нашите препоръки.
* Много е важно да имате поне малка идея къде искате да разположите прозорци (ако сте в начален стадий на строеж на жилище) и как си представяте да се отварят те, за да може с ваша помощ специалистът да ви даде една по-целенасочена консултация с най-правилното за вас решение.
* Като говорим за стъклопакета - задължително изберете такъв с нискоемисийно стъкло (заради неговата топлоизолационност, два пъти по-добра от обикновения стъклопакет и способността му да пропуска слънчевата енергия отвън, но да възпрепятства излизането на топлина навън от помещението).
* Изисквайте гаранция за качество от производителя, защото лошо изработена дограма в повечето случаи не може да се ремонтира, а подлежи на пълна смяна.
* Поискайте чертежи на предлагания продукт и начина на монтаж, преди да сключите договор.
* Настоявайте за качествен монтаж с дюбели към стената от всички страни и идеално запълване на фугата между стената и касата, което ще осигури и по-надеждна шумоизолация и ще предотврати нежеланите течове.
* Изисквайте монтаж с повдигане на дограмата от долната страна с така наречения "транспортен профил", към който да се монтира подпрозоречна пола с достатъчен наклон.
* Очаквайте следващия ни материал, в който ще разкрием "Предимствата и недостатъците на алуминиевата и PVC дограма + препоръки за спестяване на енергия".