Паулу Коелю де Соуза се ражда в Рио де Жанейро през 1947 година. Майка му - Алисия Коелю, е ревностна католичка, а баща му Педру Коелю – известен инженер.
Любовта си към поезията и писането Паулу развива, докато посещава местното училище в Рио. Родителите му обаче не одобряват тази негова страст и дори на няколко пъти го изпращат в клиника за душевно болни, където бъдещият писател изтърпява дори електрошокова терапия.
Неразбран от околните, Коелю става бунтар и напуска училище през 1970 г. Обгражда се със свободомислещи хора и публикува статии, в които проповядва философията си. Малко след това започва да се прехранва с текстопис, а по това време е арестуван заради поезията си, в която бразилската диктатура вижда опасност.
След тези събития постъпва на работа в звукозаписна компания, а по-късно става и художествен директор в CBS, откъдето неочаквано е уволнен през 1978 г. На следващата година се среща с бъдещата си съпруга Кристина, с която започват да пътешестват из света. Заедно извървяват Пътя на Сантяго, а преживяванията Коелю описва в първата си книга - „Дневникът на един маг”.
Тя е последвана от феномена „Алхмикът“ през 1988 г. Вторият му роман се превръща в най-продаваната книга, написана на португалски език, за всички времена. Коелю става изключително популярен и у нас – той е най-продаваният чуждестранен писател в България в началото на XXI век.
Творчеството му е силно повлияно от Хорхе Луис Борхес, с когото са родени на една и съща дата, но със 119 години разлика. Писателят записва в биографията си редица бестселъри като „Мактуб“, „Единайсет минути“, „Захир“, „Алеф“. Сред най-новите книги на Паулу Коелю, излезли на български език, са „Хипи“ (2018 г.) и „Шпионката“ (2016 г.).