Днес се навършват 139 години от рождението на Елинор Рузвелт.
Една от най-обичаните личности на ХХ век - първата дама Елинор Рузвелт - остава модел за подражание и пример за добре изживян, стойностен живот.
Тя е първата дама на САЩ за повече от четири мандата (1933 до 1945 г.), писател, публицист и правозащитник. Такава е съпругата на 32-ия американски президент Франклин Делано Рузвелт и племенница на 26-ия президент на САЩ Теодор Рузвелт – Елинор (11 октомври 1884 г. - 7 ноември 1962 г.).
Тази забележителна дама остава в историята не просто като президентска съпруга, а като общественик с милиони почитатели по света. Тя оглавява Комисията по правата на човека в ООН и Комисията за правата на жените в САЩ. Има сериозен принос в изработването на Всеобщата декларация за правата на човека. Президентът Труман я нарича "Първата Дама на Света". Тя е самостоятелна и независима и използва средствата за масова информация, за да запознае обществеността с широкообхватната си дейност. Елинор Рузвелт списва журналистическа колона, която затвърждава нейната популярност, авторитет и уважение от страна на американските политици.
Прочетете в нашата галерия избрани цитати от вдъхновяващата Елинор Рузвелт >>>
През 1939 г. първата дама дори изпреварва по популярност мъжа си - одобряват я 67 % от американците. В периода 1933 – 45 г. г-жа Рузвелт участва в 5900 мероприятия, изнася огромен брой лекции и доклади, има над 1400 обръщения. След 1942 г. обикаля териториите на юг от Тихия океан, среща се на фронта с войниците и пренася писмата до близките им. Заради огромното й влияние мнозина смятат, че самата тя трябва да се кандидатира за президент.
Личният ѝ живот е изпълнен с любопитни и дори скандални факти. Тя ражда една дъщеря и петима синове на Франклин Делано Рузвелт. „Аз постоянно бях или бременна, или родилка”, пише тя в биографията си. Публична тайна са изневерите в семейство Рузвелт.
Не само Франклин, но и Елинор е имала странични интимни партньори. Оказва се, че цели 13 години тя е поддържала връзка с журналистката и репортерка на „Асошиейтед прес” Лорена Хикок. През 1933 г. Лорена дори се нанася в Белия дом заедно с президентската двойка и прекарва там 4 години. Тава не накърнява публичния образ на Елинор Рузвелт нито по времето на . Тя е сред първите десет в списъка на "Галъп" за "Най-широко почитаните хора на 20-ти век".
На седемдесет и шест годишна възраст тя пише "Учи се от живота. 11 ключа за по-пълноценен живот" - това просто и достъпно ръководство, за да ни посочи как да живеем по-пълноценно.
Това е въздействаща книга, която поднася солидни, трезви идеи с практическа насоченост и изповядва прочувствени морални ценности. Елинор Рузвелт излага собствената си философия за живота и повежда своите читатели по пътя на състраданието, доверието, зрелостта, гражданския дълг и редица други.
Прочетете в нашата галерия избрани цитати от вдъхновяващата Елинор Рузвелт >>>
Припомнете си тези материали за вдъхновяващи жени:
- Най-красивият вицепрезидент в света: Мехрибан Алиева
- Edna вдъхновяваща жена на 95 - прелестната Бети Уайт!
- Вечната Софи Марсо - edna вдъхновяваща жена на 50!
- Жената, която превърна Burberry в легенда: Анджела Арендс
- Мерил Стрийп: Edna жена с много неподозирани лица
- Една жена, която никога не губи битките си с живота: Кайли Миноуг на 49