Светът се прощава с папа Франциск, който почина в 7:35 ч. сутринта на Велики понеделник, 21 април. Тъжната вест беше потвърдена от Ватикана, а кардинал Кевин Фарел заяви: „С дълбока скръб съобщавам за смъртта на Светия отец Франциск. Целият му живот беше отдаден на служене на Господ и Неговата църква.“
Само ден преди това папата изнесе великденско послание към вярващите от балкона на базиликата "Свети Петър", въпреки продължаващите притеснения за здравето му. През февруари той бе приет в болница с двустранна пневмония и остана там в продължение на пет седмици. Темата обсъждаха и панелистите в "На кафе" тази сутрин по NOVA.
Но какво следва оттук нататък за католическия свят?
След смъртта на папа католическият свят навлиза в период от девет дни на траур, наречен Novendiale. През това време тялото на папа Франциск ще бъде изложено за поклонение в базиликата „Свети Петър“ в Рим за три дни. Всеки ден ще се провеждат литургии и молитвени служби, в които вярващите ще могат да се сбогуват със своя духовен водач.
Погребение с умереност и личен почерк
Макар че папските погребения обикновено са пищни и изпълнени с дълбока символика, папа Франциск още приживе одобри идеята за по-семпла церемония. По негово желание той ще бъде погребан извън пределите на Ватикана – в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим. Това е знак за неговата скромност и близост до хората – качества, с които ще бъде помнен.
Как се избира нов папа?
В следващите седмици след погребението, кардиналите на Католическата църква ще се съберат, за да изберат нов папа. Този процес се нарича конклав и представлява строго конфиденциално събрание, провеждано в Сикстинската капела. Само кардинали под 80-годишна възраст имат право да гласуват, като общият им брой не може да надвишава 120.
Всеки кардинал пише името на своя кандидат на бюлетина и го поставя върху олтара. За да бъде избран нов папа, даден кандидат трябва да събере поне две трети от гласовете. Ако това не се случи, гласуването се повтаря – до четири пъти на ден.
След всяко гласуване бюлетините се изгарят заедно със специална смес, която създава дим. Цветът на дима, излизащ от комина на капелата, е знак за целия свят: черен дим – няма избран папа; бял дим – „Имаме папа!“
Кои са възможните наследници?
Сред обсъжданите имена за наследник на папа Франциск се открояват кардинал Пиетро Паролин, кардинал Петер Ердо, кардинал Луис Антонио Тагле, кардинал Матео Дзупи и кардинал Реймънд Лео Бърк.
След избора новият папа ще бъде попитан дали приема длъжността. При положителен отговор той избира своето папско име и излиза на балкона на „Свети Петър“, където пред множеството вярващи прозвучава историческото: „Habemus Papam“ – „Имаме папа“. Това е моментът, в който светът посреща своя нов духовен водач.
Прочетете още: