За Петър Михалчев готвенето е религия, а житейската му философия е Шун или да хванеш точния момент.
В България има много готвачи, но малцина са тези, които са така ярки и разпознаваеми. Татуировките далеч не са основната причина шеф Михалчев да е в този елитен клуб на най-добрите. Наскоро японското министерство на земеделието, горите и водното стопанство го назначи за посланик на добра воля на Япония. В света само 145 души са имали тази чест. В България и на Балканите той е единствен.
Този уикенд именно той застана пред Мон Дьо, за да разкрие част от вътрешния си свят.
„Казвам се Петър – един обикновен човек. Израснал съм тук, в центъра на София. Най-скъпият ми подарък беше колело школник за 35 лева. В училище нямах сандвич с филе, айсберг и метално фолио. Моите сандвичи бяха във вестник с масло и кренвирш.“
Наричат го самурай, бунтар, страшен. Тези клишета обаче го дразнят.
„Аз съм българин. Все едно да кажеш на един японец, че хайдутин.“
За него тайната на един добър колектив е убеждението, че не трябва да си по-високо от другия, и цитира японска поговорка: Ако видиш пирон, който стърчи над другите, удари го с чук.
Най-хубавото нещо, на което са го научили японците, е да черпи дивиденти от лошотията и да чете между редовете.
Освен успешен готвач, шеф Михалчев е и горд баща и любящ съпруг. Синът му се казва Марио и вече е първа година студент, а любовта на живота му носи името Ина.
Говорим си за...
„Не съм от най-романтичните хора. Понякога ми се получават изненадите, понякога – не.“
По негови думи жената до него продължава да го харесва и до днес, защото не се предава лесно. Представя си перфектния уикенд така:
„В почивния ден да се разхвърлям по гащи и чорапи и жената да ми свири на пиано – тя свири от 5-годишна, това за мен е поезията. Поезията за ушите. За моите уши.“
Знае кога да си тръгне и знае кога да си вземе почивка от светлината на прожекторите. Предстои му отваряне на нов ресторант.
Още за кулинарните съвети, японската мъдрост, взаимоотношенията с шеф Токев и загубата на баща му гледайте във видеото горе.
Вижте още:
- Златни правила за готвене от Петър Дънов – лукът не се пържи, магданозът е лекарство
- Вредно ли е да се пие вода по време на хранене? Митът е развенчан
- Край на диетите: интуитивното хранене ще промени живота ви
- Глутенът в храните: какво трябва да знаем за него
- 14 любопитни фактa за протеините, които ще ни помогнат да живеем по-здравословно