Мохандас Карамчанд Ганди, по-известен като Махатма Ганди, се ражда на 2 октомври 1869 година в Порбандар, Индия, когато градчето било още част от Британската империя. Баща му - Карамчанд Ганди бил главен министър в Порбандар и други щати на западна Индия. Майка му Путлибай била изключително религиозна жена, която често постела.
Ганди израства боготворейки бог Вишну, следвайки строга морална древно-индийска религия, която нябляга на избягването на насилието, а насърчава постите, медитацията и вегетарианството.
Като малък Ганди бил свито и срамежливо дете, бил толкова плашлив, че дори като тийнейджър спал единствено на светнати лампи. На 13-годишна възраст го женят за Кастурба Маканджи - дъщеря на търговец. Протестирайки срещу този брак, той започнал да пуши, да яде месо и да краде стотинки от прислугата.
През 85-та баща му умира, а малко след това губи и новороденото си дете. По това време Ганди се надявал да стане лекар, но понеже баща му се надявал да стане политическа фигура - семейството му го насърчавало в тази насока.
През 1888-ма, след като се ражда вторият му син - отплава за Лондон, където започва да учи право.
Прочетете вдъхновяващите мисли на Махатма Ганди >>>
Преходът към западната култура бил доста труден за него, а за три- годишния престой в Лондон, става още по-голям привърженик на вегетарианството, като дори влиза в комитета на Лондонското Вегетарианско Общество.
През 91-ва се завръща в Индия и разбира, че майка му е починала едва преди няколко седмици. След това опитва да работи като адвокат. В първото си дело, нервният Ганди сякаш застинал, когато се наложило да разпита свидетеля, в крайна сметка побягнал от съда, защото се срамувал прекалено много.
Така и не успял да си намери подходяща работа като адвокат в Индия и така приел едногодишен договор за работа в Южна Африка. Заминал за там веднага, след като му се ражда още един син, през 93-та година.
Пристигайки в Южна Африка, Ганди бил отвратен от расовата дискриминация и разделението на индийските емигранти от Британските власти. При първата си поява в съда, Ганди бил помолен да свали тюрбана си, което той отказал да направи, а вместо това напуснал съда. Местен вестник му се подиграл за постъпката му в новото си издание.
Повратен момент настъпва в живота на Ганди едва няколко дни по-късно, когато на 7 Юни 93-та, возейки се в първа класа в железницата - бял мъж не бил доволен от присъствието му там. Поискал Ганди да бъде преместен на края на влака. Махатма не се слъгласил, разбира се, защото имал билет и за това бил изхвърлен от влака на следващата гара.
Говорим си за...
-
Да откриеш дъщеря си след 26 години: Тайната, която промени живота на Чък Норис
-
Докато смъртта ни раздели: кои са двойките с най-дългите бракове сред българските звезди
-
Проклятието да повтаряш историята или как Елизабет обрича Чарлз да предпочете Камила пред Даяна
-
Принцеса Маргарет - бунтарката, красавицата... сестрата на Елизабет II
Тогава той се заклева да се бори срещу расизма и ако е възможно да го изкорени. Това е нощта, в която малкият свит мъж започва да се превръща в гигант на гражданските права.
През 1906-та година организира първият си протест, след поредния нов закон, ограничаващ правата на индийците. След години протести били арестувани стотици индийци, включително и самият Ганди, но скоро бил освободен, след като прави сделка с Дженерал Жан Кристиан Смутс, с която да бъдат признати Хинду браковете и премахването на данък, който само индийците трябвало да плащат.
След освобождаването си Ганди отплува за Лондон, но след започването на ПСВ се завръща обратно в Индия, през 15-та година. В този период започва да става известен като "Махатма", което означава "страхотна душа".
4 години по-късно Ганди отново става политически активен, след закон, който позволявал Индийците директно да бъдат хвърляни зад решетките, без процес. Тогава той организира мирни протести, но насилие се появило, а кулминацията е, че на 13 април 1919 година Британски войници започват да стрелят с къртечници по тълпата невъоражени протестиращи, убивайки близо 400 души.
Тогава Ганди става лидер на местното Индийско движение. Той насърчава масови бойкоти - Държавни лица спират работа за короната, ученици спират да посещават държавните училища, войници напускат постовете си и гражданите спират да плащат данъците си и да купуват британски стоки. Тогава Ганди дори си купува чекрък и започва сам да прави дрехите си, вместо да купува британски. Не след дълго чакръкът се превърнал в символ на независимост.
През 22-ра е арестуват, като се признава за виновен в 3 обвинения. Въпреки, че бил осъден на 6 години, бил освободен малко по-късно след операция на апендикса.
По време на престоя си в затвора вижда омразата между Мюсюлмани и Хиндуисти и започва да се бори и срещу това.
След още много значителни инициативи и постоянни влизания и излизания от затвора, на 30 януари 48-ма година, 78 -годишният Ганди, е убит. Хинду екстремиста,Натурам Годсе, който не бил доволен от толерантността на Ганди към мюсюлманите, коленичил пред него преди да извади пистолет и да го простреля три пъти.
Дори след смъртта на Ганди, неговата отдаденост към живота без насилие, става символ на надежда за подтиснатите и маргинализирани хора по света.
Именно неговите действия вдъхновяват подобни движения по цял свят, включително тези на Мартин Лутър Кинг в Щатите и тези на Нелсън Мандела в Южна Африка.
Още:
- Животът на противоречивата Индира Ганди - чудовището или месията
- Джаки Кенеди Онасис - момичето, което търсеше своята приказка
- Били Холидей - когато музиката лекува болката