Папа Франциск като младо момче: От танго в Буенос Айрес до олтара на вярата

папа Франциск
Снимка: Getty

В свят, в който традицията често надделява над промяната, папа Франциск остави дълбока следа със своята доброта, смелост и желание за един по-състрадателен свят. Роден в скромно семейство в Буенос Айрес, той се издигна до върха на Католическата църква, превръщайки се в първия йезуит, първия папа от Латинска Америка и един от най-обичаните духовни водачи на нашето време.

От танго в Буенос Айрес до олтара на вярата

Хорхе Марио Берголио е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейство на италиански имигранти. Той е най-големият от пет деца и от ранна възраст показва интелигентност, дълбока религиозност и страст към тангото. Един неочакван момент на тийнейджърска възраст обаче променя живота му завинаги. На път за среща с приятели, той влиза в базиликата "Св. Йосиф" и усеща, че Бог го вика – момент, който запалва искрата за бъдещото му свещеническо призвание.

Пътят към духовно лидерство

През 1969 г., след 13 години обучение, Берголио е ръкоположен за свещеник. Само няколко години по-късно, през 1973 г., става ръководител на йезуитите в Аржентина. Това се случва по време на т.нар. "мръсна война", в която военната хунта в страната извършва масови репресии. Неговата роля в този тежък период остава спорна, но той твърдо заявява, че е помагал на застрашени свещеници и вярващи зад кулисите.

След години на духовна изолация и вътрешни конфликти в Църквата, през 1992 г. той е изненадващо назначен за епископ, а по-късно и за архиепископ на Буенос Айрес. Като кардинал, той остава скромен, пътува с обществения транспорт и е близо до най-бедните.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pope Francis (@franciscus)

Папа на промяната

През 2013 г. светът гледа с изненада и вълнение, когато Хорхе Марио Берголио е избран за папа и приема името Франциск – символ на простота, състрадание и грижа за бедните. Това е първият папа от Латинска Америка и първият йезуит на този пост.

От първия ден Франциск поставя фокус върху мигрантите, бедните и опазването на околната среда. Посещението му в Лампедуза – остров, символ на бежанската криза – беше не просто символично, а дълбоко човешко послание.

Чувствителност към болката и неправдата

Папа Франциск създава комисия за справяне със сексуалните злоупотреби в Църквата, включваща и жертви – смел опит за прозрачност, макар и с ограничен успех. Той е активен и на световната сцена – посредничи за възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Куба през 2014 г.

През 2015 г. публикува енцикликата Laudato Si – първият официален документ, изцяло посветен на екологията. С нея той призова за действия срещу климатичната криза и осъди безогледния консуматорски подход на глобалния капитализъм.

Смелост срещу национализъм и омраза

По време на президентската кампания в САЩ, папа Франциск осъди строежа на стени и заяви, че "истинският християнин изгражда мостове". Изказванията му често предизвикваха полемика, но винаги носеха послание на състрадание и диалог.

Той пътува до Египет и други региони, където католиците са малцинство, за да изгражда мостове с мюсюлманските лидери и да подкрепя междурелигиозния диалог.

Глас за жените, за коренните народи и за надеждата

През 2022 г., при посещението си в Канада, той открито се извини на местните коренни народи за участието на Църквата в училища, където са били малтретирани хиляди деца. Това беше дълбоко човешки и смирен акт.

През 2023 г. за първи път на Световния синод участваха жени и миряни с право на глас – ясен знак за стремежа му към по-голяма приобщеност и равенство в Църквата. Същата година позволи свещеници да благославят еднополови двойки – решение, посрещнато с аплодисменти от едни и критика от други.

Последните дни и вечната памет

Папа Франциск напусна този свят през 2025 г., след като благослови вярващите по време на Великденската литургия. Въпреки здравословните си проблеми, той остана верен на мисията си до края – да бъде гласът на безгласните, утехата на наранените и пример за смирение.

Наследството на един смел човек

Франциск промени лицето на Църквата, като постави човека – независимо от пол, произход или сексуалност – в центъра на духовната грижа. Той ни показа, че вярата не е догма, а път на любов, милосърдие и активна грижа за света.

И макар да не носеше корона, той царуваше с едно по-могъщо оръжие – сърцето си.

Папа Франциск като младо момче: От танго в Буенос Айрес до олтара на вярата

Актуално

Известни

Папа Франциск като младо момче: От танго в Буенос Айрес до олтара на вярата

В свят, в който традицията често надделява над промяната, папа Франциск остави дълбока следа със ...

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти