Въпреки че горещият любовен триъгълник нa принц Чарлз, принцеса Даяна и Камила Паркър Боулс разбуни духовете през 90-те години на миналия век и продължава да вълнува хората и до днес, за любителите на британската история той е просто пример за повтаряща се история.
►Проклятието да повтаряш историята или как Елизабет обрича Чарлз да предпочете Камила пред Даяна
Сегашната кралица консорт на Великобритания съвсем не е първата в семейството ѝ, която е имала извънбрачна връзка с кралска особа. Нейната пра-пра-баба Алис Кепел е известна като любимата любовница на крал Едуард VII. Точно така, пра-пра-дядото на Чарлз и пра-пра-бабата на Камила също са имали незаконна връзка!
Още от Известни
-
Асен Блатечки показа любимата си Елеонора на премиерата на новия коледен филм „Заведи ме вкъщи“ (СНИМКИ)
-
Михаела Филева: Когато сме заедно, всички хора около нас изчезват (СНИМКИ)
-
Никол Кидман пред GQ: Често се будя с мисли за собствената си смърт!
-
Четвърто дете за Венсан Касел: Коя е новата му приятелка Нара Баптиста?
Алис Кепел била черешката на тортатата на едуардианското общество
Алис Фредерика Едмънстоун, която носила прякора Фреди (или дори „флиртуващата Фреди“) е родена във високопоставено семейство през 1868 г.: баща ѝ е баронет и адмирал в Кралския флот. Тя израства в замъка Дънтрит в Шотландия и се омъжва за подполковник Джордж Кепел, британски кралски офицер, на 23 години. Тя била известна красавица с кестенява коса, бледа кожа, големи сини очи, малка талия и големи гърди... всички женски черти, които били силно желани по онова време.
Алис била известна и като изключително мил човек, дори към враговете си. „Тя беше светеща, бляскава... Тя не само имаше дарбата да бъде щастлива, но превъзхождаше в това да прави другите щастливи. Тя приличаше на коледна елха, отрупана с подаръци за всички“, спомня си за нея дъщеря ѝ Вайълет.
Когато Алис и мъжът ѝ Джордж се преместили в Лондон, те били част от най-добрите социални кръгове в града и Алис започнала да има афери, за да се придвижи нагоре по социалната стълбица. Парите и връзките ѝ позволили да процъфтява като домакиня на събития във висшето общество. Така тя срещна принц Албърт Едуард през 1898 г., когато той бил на 56, а тя на 29. Двамата останали заедно в продължение на дванадесет години - през коронацията му като крал Едуард VII до смъртта му през 1910 г.
Джордж Кепел знаел за аферите на съпругата си
Алис и Джордж имали щастлив брак, макар и нетрадиционен според съвременните стандарти. Те отглеждали двете си дъщери заедно, Вайълет и Соня (Соня Кепел е прабабата на Камила), които описват брака на родителите си като пълен с любов и смях.
Джордж също имал няколко свои афери и когато го попитали за съпругата му, казвал: „Нямам нищо против това, което прави, стига накрая да се връща при мен“. Винаги, когато получавали вест, че кралят ще се отбие в дома им, Джордж дискретно напускал. Все пак той също се облагодетелствал от аферата, тъй като кралят подарил на Алис акции в компания за каучук (възлизащи на около 7 милиона долара днес), давал ѝ дарения чрез приятелите си и повишил Джордж на високоплатена работа при сър Томас Липтън.
Кралицата-консорт Александра и Алис Кепел били съюзници
За разлика от принцеса Даяна, която смятала, че бракът ѝ е „пренаселен с нас тримата“, кралицата консорт намирала Алис за полезна и я предпочитала пред предишната любовница на краля, Дейзи Уоруик.Алис била дискретна относно отношенията си с краля и била известна с това, че укротявала непостоянното му поведение. Тя дори посъветвала краля да поръча скъпа колекция от животни на Фаберже за Александра, знаейки, че тя ги колекционира и често избирала прекрасни подаръци за кралицата.
Алис имала ключово влияние върху кралската политика
Можело да се разчита на Алис да поддържа краля в добро настроение, което влияело добре на кралските дела. Самата тя била домакин на множество събития с Либералната партия като доверен съветник. Вицекралят на Индия веднъж я похвалил, като казал: „Имаше един или два случая, когато кралят не беше съгласен с външното министерство и аз успях чрез нея да посъветвам краля с оглед на приемането на политиката на правителството. Тя беше много лоялна към краля и в същото време патриот."
След смъртта на краля Алис напуска двора
Въпреки призивите на Алис да се грижи по-добре за себе си, кралят не бил в добро здраве и починал на 6 май 1910 г. Алис изпаднала в истерия на смъртния му одър и трябвало да бъде изведена от стаята. Овдовялата кралица Александра не намерила място за Алис в кралския двор, така че семейство Кепел било на път в продължение на няколко години. През 1925 г. Джордж и Алис се установяват във вила, някога собственост на Галилео Галилей близо до Флоренция, Италия, и продължават да приемат видни членове на британското общество, включително Уинстън Чърчил.
►Тъгата на кралицата: Изоставената италианска вила, в която Камила прекарва детството си
Алис беше последната от ерата, в която кралските метреси се смятали за жени с приемлива роля в кралския двор. През 1936 г., когато внукът на Албърт Едуард VIII абдикирал от престола, за да се ожени за разведената американка Уолис Симпсън, се говори, че Алис заявила: „По мое време нещата се правеха много по-добре“.
Алис Кепел умира през 1947 г., последвана от съпруга си Джордж два месеца и половина по-късно след 56 години брак.
За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.
Прочетете още:
- Кралици без корона: най-могъщите кралски любовници в историята
- 9 любовни афери, които промениха света
- Любовницата на Чарлз Дикенс - безпътицата на "невидимата жена" и дилемата на семейния мъж
- „В любовния триъгълник всички ъгли са остри“: за един от най-големите холивудски скандали на всички времена
- „Изпратих някой да те убие, отвън е“: заплашителното обаждане на принцеса Даяна към Камила
- Необразована и „прекалено опитна“: защо Камила не е била подходяща за Чарлз