Мадам Тюсо: впечатляващата история на дамата, която съживяваше мъртвите

Със сигурност сте чували за известния Музей на Мадам Тюсо, а ако сте ходили в Лондон, може би дори сте успели да го посетите. Това е една от най-забележителните и уникални атракции в английската столица, която привлича посетители от цял свят. Основан през далечната 1835 г., този прочут музей се прославя с изключително реалистичните восъчни фигури на известни личности от различни сфери - от политици и монарси до филмови звезди и спортни икони. 

Но коя е тази мадам Тюсо? Историята на основателката на музея е повече от интригуваща, за да бъде пропусната.

Сред най-интересните восъчни фигури в Музея на Мадам Тюсо е на самата Тюсо. Много дребна възрастна жена с голям нос и брадичка, облечена във викторианско облекло, стои на стража и пази останалата част от восъчното население. Има нещо митично в нея, сякаш е герой от някоя приказка.

Но тя е съвсем реална личност и тази восъчна фигура е автопортрет на художничката и бизнесдама, която създава една от най-известните и трайни атракции в Лондон. Тя е родена като Мари Грошолц в Страсбург, Франция през 1761 г. и умира в Лондон през 1850 г. Между тези години тя се среща с най-известните личности в този период от историята и често моделира лицата им.

Най-великите изобретения, създадени от жени (Част 1)

Тюсо е обучена от швейцарския майстор по восъчна анатомия Филип Курций. Курций и неговата млада ученичка се преместват в Париж, където след време тя ще моделира не вътрешните части на тялото, а вместо това подобията на Волтер, Луи XVI, Бенджамин Франклин и Жан-Жак Русо.

Тюсо се намира в Париж по време на Революцията. На 12 юли 1789 г. тълпа отмъква восъчните бюстове на херцог д'Орлеан и министъра на финансите Некер от тяхната изложба и ги развежда по улиците, имитирайки тяхното погребение. (Истинските мъже били прогонени, така че протестиращите почувствали, че техните восъчни фигури трябва да понесат наказанието.) Стреляли срещу тълпата, отбелязвайки първото истинско кръвопролитие на Революцията - събитие, което предизвиква щурма на Бастилията два дена по-късно.

Скоро Тюсо започва да лее гилотинирани глави, дори и такива без телата им - те все още били личностите на времето. Викат я да вземе отливка от бързо разлагащото се тяло на един от лидерите на Френската революция - Жан-Пол Марат, точно след като той е намушкан във ваната от Шарлот Корде.

Восъчните фигури бързо се превръщат в много опасно занимание, тъй като било незаконно да се пазят бюстове и фигури на хора, които вече не се смятат за приемливи. Към разгара на терора Тюсо е арестувана и хвърлена в затвора. Когато я освобождават, за да отлее гилотинираната глава на Робеспиер, Революцията приключва.

Жените, които промениха хода на историята и света

Когато учителят ѝ умира няколко години по-късно през 1794 г., той й оставя всичко, но пък тя остава съвсем сама. Надявайки се да засили позициите си, тя се омъжва за един нещастен инженер на име Тюсо, който почти унищожава целия ѝ бизнес. Тъй като Франция по това време се фиксира върху един-единствен мъж - Наполеон - Тюсо напуска Париж и нейния съпруг и заминава за Англия. Срещу заплащане, разбира се.

Представете си колко необикновено е било за един лондончанин в началото на 1800 г. да му бъдат показани точни копия на известни лица от онова време. Така проницателната мадам Тюсо създава история за очарованата си лондонска публика, на която представя една поукрасена и преувеличена версия на себе си. За тях тя е живяла във Версай, била е учител по изобразително изкуство на сестрата на Луи XVI, изобразила е краля приживе, а по-късно, по време на Революцията, е получила заповед от Националния конвент да направи копие на отсечената му глава. В скута ѝ се стичала кръвта на краля...

Тя може да е украсила живота си, може би преувеличена тук-там, но кой може да я вини за това – тя се нуждаела от тази история, за да успее.

Животът на мадам Тюсо е история за една оцеляваща жена. Тя умира на 89-годишна възраст през 1850 г., точно когато започват да се появяват първите вълни на масовата фотография. 

Можете ли да повярвате, че тези изобретения са на жени?

Прочетете също:

Хороскоп за деня

12 дни до магията
12 дни до магията 12 дни до магията
Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти