Когато трябваше да опише легендарния живот на кралица Елизабет и нейното рекордно 70-годишно управление, кралският биограф Робърт Хардман се връща към една и съща проста идея: Кралицата обича да бъде кралица.
„Не става дума само за дълголетие или за придържане към него“, казва авторът, който разговаря с десетки приятели, дворцови придворни и вътрешни хора за новата си книга "Кралицата на нашето време": Животът на кралица Елизабет II, разказва пред People. „Да, тя определено е най-дълго живелият монарх в нашата история. Тя продължава да е в центъра на вниманието, с желание и ентусиазъм за работа. Тя наистина се наслаждава на това, което прави.“
Говорим си за...
Книгата на Хардман се появява в бурно време за 95-годишния монарх: тя наскоро се възстанови от COVID - „Тя е много добра в изпълнението на лекарските препоръки“, казва той - и се справя с личните проблеми в кралското семейство, включително смъртта на любимия си съпруг, принц Филип, през април миналата година и публичното падение на принц Андрю.
Въпреки това „“тези, които я познават добре, говорят за чувството ѝ за хумор и за това, че тя е много оптимистичен и позитивен човек", казва Хардман.
Това е рязък контраст с нейния мрачен портрет в хита на Netflix, „Короната“, добавя той: „Много нейни приятели и близки служители смятат, че „Короната“ я показва като нещастна през цялото време. А тя просто не е такава.“
Въпреки семейната мъка, кралица Елизабет „олицетворява клишето „Запази спокойствие и продължи напред“, добавя той. „Дори в мрачните дни тя е оптимист и продължава напред.“
Друго популярно погрешно схващане? „Че тя до голяма степен е символична личност и само подписва неща, отива там, където ѝ кажат, и се усмихва“, казва той. „Когато навлезеш зад кулисите на много от тези събития, тя наистина държи политиците на нокти.“
И тя признава важността на това да се развива в крак с времето.
„Живее в настоящето, като си спомня за миналото от време на време, когато е уместно, но не и по навик“, казва един от бившите висши съветници на автора в новата му книга, която излиза на 5 април.
„Това е още една ключова разлика между кралица Елизабет II и кралица Виктория", пише авторът. „“Виктория обичаше да се потапя в носталгия, да се обгражда с любими хора, а в по-късен етап от живота си - да съхранява миналото в аспик. Настоящата кралица предпочита да продължи напред. Докато мнозина от семейството ѝ, включително принц Чарлз, са романтици по душа, кралицата е реалист.“
Както казва един от висшите съветници пред Хардман: „Тя е решена да живее в настоящето, защото е оживена от енергията на настоящето.“
Преди всичко тя е стабилна константа в един постоянно променящ се свят.
„Не мисля, че хората наистина ще осъзнаят, докато тя не си отиде, до каква степен тя е просто част от националния пейзаж“, казва Хардман. „Тя е толкова успокояваща фигура. Когато има моменти на голяма несигурност, всички усещаме, че колелата няма да паднат, че страната ще съществува и утре - стига над Бъкингамския дворец все още да се вее знамето.“
Прочетете още:
- Обявиха смъртта на кралица Елизабет по погрешка
- Защо Елизабет Втора обяви Камила за следващата кралица консорт? Кралски историк дава отговор
- 70 години на трона: първа поява на кралица Елизабет за годината, обяви коя ще е следващата кралица консорт
- В цветовете на дъгата: блясъкът на кралица Елизабет II през последните 7 десетилетия
- Истинският наследник на трона: принц Уилям замести кралицата на официално събитие
- Отмести се, Елизабет – Риана е националният герой на Барбадос!
- Двойна радост: кралица Елизабет Втора се появи на кръщенето на правнучетата си
- Денят на възпоменанието без кралицата: какво се случва с Елизабет II?