От дете имигрант, растящо в селските райони на Джорджия, през страстен адвокат по гражданските права, до настоящата си роля на директор на федерална агенция, родената в Индия Кайрън Ахуджа сама гради своята успешна кариера, за да стане лидерът, който е днес.
За пътя на една жена от социалните низини до върха разказват журналистите от Voice of America в посветения на Ахуджа документален филм.
„Борилa съм се да мога да поставя в центъра разнообразието, справедливостта, включването и достъпността, защото това е моят житейски опит“, споделя Кайрън Ахуджа.
Родителите ѝ са засегнати от разделянето на Индия и трябва да напуснат родината си, която днес е Пакистан, и да започнат нов живот в Мумбай.
Когато се местят в САЩ, баща ѝ е психиатър и работи в селските райони из южните щати.
„Имаше много малко индийци в града, в който бях, и винаги се чувствах различна – косата ми беше различна, цветът ми беше различен. Така че винаги се чувствах малко като аутсайдер“, спомня си Кайрън.
Тя се сприятелява както с чернокожи, така и с бели деца в училище, но ясно вижда огромното разделение между различните.
Когато завършва право в Юридическия факултет на Университета на Джорджия, мечтае да работи в отдела за граждански права.
„Трябва да направя нещо по въпроса. Не мога просто да седя и да гледам какво се случва“, мисли си тя.
Тогава Кайрън е много запалена по социалните каузи и проблеми и гражданските права са като нейна страст и и причина да иска да бъде адвокат.
Тя започва кариерата си първо като адвокат в Министерството на правосъдието и по-късно прекарва шест години като изпълнителен директор на Инициативата на Белия дом за азиатските американци и тихоокеанските островитяни на президента Барак Обама.
„Беше интересно да съм млада цветнокожа жена в края на 20-те си и да ми казват, че трябва да нося чорапогащник и поли в съдебната зала и да имам по-възрастни бели господа до себе си“, разказва още тя.
В момента Кайрън Ахуджа е директор на Службата за управление на персонала (OPM) на САЩ. След повече от две десетилетия в обществена служба и работа в организации с нестопанска цел, тя е номинирана от президента Джо Байдън за настоящата си роля, преди да бъде одобрена и от Сената през 2021 г.
Ахуджа е първият имигрант от Южна Азия и първата американка от азиатски произход, която ръководи OPM. Преди това служи като началник на щаба на OPM от 2015 до 2017 г. В тази роля тя работи по политики и инициативи, които достигат до над 2,1 милиона служители във всяка федерална агенция и отдел.
„Успехът идва от това да правиш това, което обичаш, а не да търсиш неща, които смяташ, че ще те правят успешен. Избрах работата, защото тя ме призова. Чувствам, че мога да допринеса, има смисъл, искам да допринеса за нещо различно в света“, казва тя.
Прочетете още:
- Защо жените в Кения работят за прехраната на семейството, докато мъжете се грижат за децата
- Истински герой: Как жена от Уругвай опита да спаси града си
- Истинската жена воин: африканската кралица, която защити народа си от робството
- Малка стъпка за голяма промяна: полицайката, която говори вместо онези, които не могат
- Модерните амазонки: Как група мексикански жени пребори стереотипите чрез спорт
- Бракът като присъда и сделка: какъв е животът на децата булки по света