
Въпреки близките си отношения с покойния Папа Франциск, крал Чарлз III няма да присъства на погребението му във Ватикана тази събота. Вместо него, принц Уилям ще представлява британската корона по време на траурната церемония – решение, което следва утвърдена кралска традиция.
Папа Франциск почина на 21 април на 88-годишна възраст след инсулт. Макар че кралят го е срещал лично и е изразил дълбока скръб от загубата, отсъствието му от погребението е обвързано с прецедент, наложен от покойната кралица Елизабет II. През 2005 г. тогавашният принц на Уелс – Чарлз – присъства на погребението на папа Йоан Павел II от името на майка си. Кралицата никога не е присъствала на погребение на глава на Римокатолическата църква.
Тази практика отразява позицията на британските монарси като Защитници на вярата и върховни управители на Англиканската църква – роля, която изисква деликатен баланс в междуконфесионалните отношения. В същото време, присъствието на принц Уилям ще бъде възприето като важна стъпка в утвърждаването му като бъдещ световен лидер.
Кралският биограф Робърт Хардман посочи в книга от 2024 г., че принц Уилям дълбоко уважава религиозните институции, въпреки че не се чувства напълно в свои води в религиозна среда. С това посещение във Ватикана той ще заеме ключова роля на международната сцена.
Докато Уилям никога не е срещал лично Папа Франциск, крал Чарлз е имал три официални срещи с него. Последната се състоя само 12 дни преди смъртта на папата, по време на държавното посещение на краля и кралицата в Италия. Представител на двореца описа визитата като "много значим и специален момент" за двамата.
Първата им среща датира от 2017 г., а през 2019 г. Чарлз посети сам Ватикана за канонизацията на кардинал Джон Хенри Нюман. В трогателно послание след смъртта на Папа Франциск, кралят и кралицата изразиха своята най-дълбока скръб и благодарност за общите им срещи.
Така, макар че физически няма да бъде в Рим, присъствието на краля ще се усеща чрез сина му – принц Уилям, който поема част от дипломатическите задължения на монархията в един от най-значимите духовни моменти на съвременната епоха.