Най-вероятно поне веднъж сте попадали някъде на жълт ретро плакат, на който е изобразена жена със свита ръка и стиснат юмрук. Но малцина знаят коя е жената, която е вдъхновила този постер и каква точно е историята, която стои зад него.
Rosie the Riveter (в превод Роузи Нитовачката) е популярна американска културна икона, символизираща 6-те милиона жени, които работят в оръжейната индустрия на САЩ по време на Втората световна война, тъй като мъжете са на фронта. Тя се превръща в културен символ и признак на икономическа мощ.
През 1943 година Джей Хауърд Милър създава плаката „ Ние можем“ (We Can Do It!), който символизира силата на жената. Първоначалното му намерение не е да създава образа на Роузи Нитовачката, но с течение на годините той става известен под това име.
След 80-те години на миналия век агитационната картинка се превърна в един от символите на военната епоха.
Жената, която стои зад образа на Роузи и чиято снимка е използвана като вдъхновение за плаката, е Наоми Паркър Фралей. Медиите съобщиха, че дамата е починала на 96-годишна възраст.
Тя е родена в Тусла, Оклахома. След японското нападение над Пърл Харбър, тя започва работа във военноморската база в Аламеда и е сред първите жени, които са работили там.
През 1942 година, тя позира за черно-бяла снимка, докато работи в базата, а малко по-късно снимката ще послужи за вдъхновение на Джей Хауърд Милър, който създава така познатия плакат с жената, показваща мускулите си и надписа "Ние можем".
През годините е имало множество спекулации кой е истинският образ зад жената от плаката, но през 2016 година професор от университета Seton Hall разкрива, че е именно Наоми Фралей. Джеймс Кимбъл публикува своите открития в журнала Rhetoric & Public Affairs, споделяйки, че снимката на Наоми по време на работа в базата е базата, върху която е направен мотивиращият постер.
Когато видях плаката за първи път си помислих, че тази жена прилича много на мен, но никой друг не го спомена и аз запазих мълчание. В последно време жените по света имат нужда от своите икони. Ако те мислят, че аз съм една от тях, не мога да бъда по-щастлива, споделя Роузи миналата година, когато стана ясно, че тя е музата, която стои зад популярния плакат.
През годините много медии и известни личности са се вдъхновявали от известния плакат и са го пресъздавали по различни поводи, включително престижното издание New Yorker и голяма звезда като певицата Бионсе.
Последвай ни и в Инстаграм ТУК!
Прочетете още статии за вдъхновяващи жени:
- Легендата Нина Ричи или как името на една жена става синоним на разкош
- Амелия Еърхарт - удивителната история на една жена с душа на птица
- Историята на Ела Фицджералд - жената-глас, която отиде да пее на небето