Галя Щърбева е една от най-изявените фигури в българската журналистика, с впечатляваща кариера, която обхваща над две десетилетия. Тя започва в NOVA през 1999 г. като културен репортер, а впоследствие заема различни ключови роли – водещ на централните новини, продуцент на "Темата на Нова" и автор на предаването "Да хванеш гората". Нейната работа включва създаването на многобройни документални филми, които са отличени с редица награди, включително филма "Калин и отборът на затвора", който става първата българска продукция, включена в Netflix.
Щърбева е вдъхновител на предавания, които подчертават важността на устойчивия начин на живот и връзката с природата. Тя е събрала най-впечатляващите истории от своето шоу "Да хванеш гората" в едноименната книга, която представя в началото на 2024 г. Освен това, Галя е и преподавател – съосновател на магистърска програма по журналистика, продуцентство и финанси във Висшето училище по застраховане и финанси, заедно с колежката си Лора Крумова.
Това интервю ще ви потопи във възгледите на една жена, която съчетава професионализъм, креативност и лична мотивация в своята кариера, превръщайки всяко предизвикателство в нова възможност за развитие.
Каква беше основната Ви мотивация да създадете втора книга от поредицата „Да хванеш гората“ и как се различава тя от първата?
В първата книга се фокусирахме на места, които са свързани с туризъм и активности. Включихме 30 истории на герои от предаването, които са изградили прекрасни обекти, които могат да се посетят от зрителите и читателите. Така на заден план останаха още много хубави истории, свързани с продукти и производства. Решихме да ги обединим във втора, книга. Така се роди „Да хванеш гората“ – Избрани истории за български ферми, натурални производства и еко строителство. Освен че са изключително вдъхновяващи, тези хора произвеждат наистина качествени продукти, които се надявам чрез книгата да достигнат до повече хора. И тук както при първата книга има контакти и полезна информация за всеки, който иска да се свърже с тях.
Кое Ви впечатли най-много в историите на фермерите, които включихте в книгата? Има ли някоя, която Ви вдъхнови особено силно?
Всички са впечатляващи! Това са силни хора, които не се страхуват да оставят сигурното и града, за да се впуснат в приключението да произвеждат. А това е свързано с много трудности в България. Затова смятам, че тези примери трябва да бъдат показвани. Много хора търгуват и консумират, но са малко тези, които създават… Трябва да им помагаме!
С какви предизвикателства се сблъскват хората, които избират да се върнат към корените и да работят в областта на земеделието, животновъдството и еко строителството?
Навсякъде са еднакви – липсата на работна ръка, администрацията, липсата на помощ от държавата в малките населени места. Освен че произвеждат, в повечето случаи тези хора сами изграждат инфраструктурата и облагородяват средата. Те знаят, че няма кой да им помогне, но предпочитат вместо да мрънкат, да запретнат ръкави и да свършат нещо.
Какво Ви мотивира да включите героите от книгата в занаятчийския базар и как този формат помага за популяризирането на техните усилия?
Радвам се, че първият ни базар мина много успешно. Беше спонтанна идея, провокирана от това да покажем уникалните продукти от книгата, която мислим да продължим. Дойдоха много хора, които не искат просто да пазаруват, а да се запознаят и да обменят информация с производителите. Радвам се, че това беше хубаво и полезно преживяване и за самите производители, които имаха възможност да общуват помежду си.
Според Вас, какво е необходимо, за да се насърчи повече българи да се впуснат в устойчиви и екологични инициативи?
Нужно е да има преференции за хора, които се занимават с подобни проекти, особено когато са в малките населени места, в обезлюдени села, които имат нужда от нов живот. Мисля, че трябва да се помисли за някакви данъчни облекчения и помощ от държавата. В съседна Гърция например има изградени механизми за такава помощ, веднага се прокарва ток и вода на хора, които се заселват на подобни места и им се помага.
Ако трябва да изберете едно послание, което искате да достигне до читателите чрез новата Ви книга, какво би било то?
Ценете хората, които произвеждат качествени български продукти!