Маня, както с обич я наричат родителите й, е петото дете в задружното им семейство. Родена е във Варшава на 7 ноември 1867 година. Уникалните способности на момиченцето удивяват близките и познатите на фамилията още от най-ранната му възраст.
Притежава феноменална памет и необуздана жажда за знания. На 4-годишна възраст, неочаквано за всички около нея, Маня се научава да срича – следейки как учи уроците си шестгодишната й сестричка и запомняйки заедно с нея буквите.
Никой обаче не предполага, че дъщерята на многодетния учител по физика Владислав Склодовски Мария ще стане директор на Института по радий, професор в Сорбоната, двукратен нобелов лауреат и ще бъде един от знаменитите учени, извършили истински преврат в световната наука.
Но преди всичко това на гениалната първа дама на физиката й се налага да преживее унизителна бедност и глад, да преживее мъчителни лишения, да загуби и отново да върне вярата си в истинската любов.
След неуспешен любовен романс с много по-богат от нея мъж и загуба на някои от нйа-близките си хора, Мария заминава за Сорбоната и там се запознава със своята най-голяма и вечна любов - физикът Пиер Кюри. Те стават семейство и имат две деца, а междувременно трупат открития и признания за своята работа.
През 1898 година семейство Кюри открива полония и радия, изследва радиоактивните излъчвания и въвежда термина „радиоактивност”. За постижения в областта на изследването на радиоактивността през 1903 г. съпрузите получават Нобелова награда по физика, стават световно признати, а Пиер е назначен за шеф на катедрата по физика в Сорбоната.
За нещастие съпругът ѝ загива в автомобилна катастрофа, а в отчаянието си, Мария се отдава изцяло на работата си, която в крайна сметка я убива - в буквалния смисъл на думата.
Мария умира през 1934 година, явно от лъчева болест – макар тогава тази диагноза да е непозната за лекарите.