На 4 септември 1980 г. в Аахен, Германия в семейство на германец и американка се ражда Дейвид Гарет – един от най-известните цигулари днес, който успява сам да се издигне до най-големите световни сцени.
Гарет започва да свири на цигулка, когато е само на 4, на 7 вече изнася концерти, а на 13 подписва договор с “Deutsche Grammophon“ и започва да записва. На 17-годишна възраст Дейвид заминава за Англия, за да учи в Кралския музикален колеж в Лондон, но голямата му мечта е да стигне в Америка и най-престижното музикално училище Джулиард в Ню Йорк.
Амбицията му да се занимава с музика е толкова силна, че през 2004 г. Гарет завършва Джулиард без никаква финансова подкрепа от родителите си – по време на следването си в Ню Йорк, музикантът се издържа сам, работейки най-различни неща, включително като фотомодел и като чистач на училищните тоалетни.
„Няма препятствие, което може да ме спре да продължа напред. Мисля, че животът е твърде красив, за да спрем да се борим за хубавите неща в него“, споделя музикантът в интервю за vesti.bg преди концерта му в София миналия септември.
С много труд и талант Дейвид Гарет се превръща в истински виртуоз, който днес пълни някои от най-големите концертни зали в света. Стилът му е еклектичен и разпознаваем, тъй като съчетава любовта му към класиката с поп и рок музиката. Той успява да претвори за цигулка и оркестър хитови парчета на рок легенди като Metallica, Nirvana, Guns'n'Roses, Bon Jovi или на поп изпълнители като Майкъл Джексън, Джъстин Тимбърлейк, Майли Сайръс, а от друга страна и да аранжира в атрактивно модерно звучене класически произведения и филмова музика. Прякорът му „Цигуларят на дявола“ пък идва от участието му в едноименния филм от 2013, в който се превъплъщава в ролята на Николо Паганини.
За последните десетина години Гарет е неспирно на път по 200-300 дни в годината, концентрирайки по цял свят. Миналата година на 29 септември той зарадва и българските почитатели с концерт в „Арена Армеец“. По повод 39-ия му рожден ден му пожелаваме да е все толкова талантлив и креативен и скоро отново да ни развълнува с музиката си на живо!
„Бих искал да мисля, че това, което правя, вдъхновява други млади музиканти и предизвиква интереса на хората към класическата музика и цигулката. Съобщенията и имейлите, които получавам и всички хора, които започват да свирят на цигулка заради мен, е най-големият комплимент за един артист.“