Елиза Георгиева е лекар-специалист по Образна диагностика и управляващ съдружник на „МБАЛ Свети Панталеймон-Плевен”. Учредител и управител на Фондация „Св. Иван Рилски”. Родена е във Видин, а медицинското си образование завършва във ВМИ Плевен, специалността в МУ София. Има диплома по Здравен мениджмънт, а в момента ръководи екип от високо квалифицирани специалисти и медици, за които са осигурени над 200 работни места в град Плевен.
През месец март тази година ще бъдат организирани третите Годишни награди на фондация „Иван Рилски“. Събитието ще се състои в хотел „Маринела“ в София на 7 март като лице на събитието този път ще бъде известният в цял свят цигулар Веско Пантелеев – Ешкенази.
Какво Ви привлече в лекарската професия преди години?
Д-р Елиза Георгиева: Колкото и банално да звучи, още от дете обичам да помагам на хората. Винаги когато ме попитаха, каква искам да стана, когато порасна, отговарях лекар. Това беше моят път, моето призвание и когато намериш себе си още в ранна детска възраст, съдбата те води и помага. Завърших гимназия, кандидатствах и ме приеха в Медицинския университет в Плевен. От тогава се опитвам и вярвам, че успявам не само да лекувам пациентите си, но и да помагам на слабите и нуждаещите се. Моето призвание е и мое вдъхновение. Когато поставиш протези на възрастна дама, чийто внук се жени следващата седмица или когато осигуриш имплант за жена, чиято гърда е била премахната заради злокачествено образувание и видиш щастието в очите им, няма по-голямо удовлетворение и щастие. Моето вдъхновение, моят път и живот е даря поне малко щастие на пациентите ми.
Какво коства на един човек да се раздава за всички останали и намира ли време за себе си?
Д-р Елиза Георгиева: Истината е, че коства много, изключително много. Тук не говоря толкова за време, колкото за емоции. Емоционална съм и вярвам, че точно това мое качество ми помага да бъда по-добър лекар и човек. Да се раздавам ме кара да се чувствам добре.
За да може човек да е добър професионалист, трябва да съумява да намира време за себе си. Всичко е въпрос на добра организация на времето.
Смятате ли, че тези, които имат повече, трябва да дават на тези, които се нуждаят и в тази връзка ни разкажете повече за създаването на фондация "Св. Иван Рилски"?
Д-р Елиза Георгиева: Абсолютно, да. Фондация „Св. Иван Рилски“ продължава и развива мисията на МБАЛ и ДКЦ „Св. Пантaлеймон“ - Плевен да доказва, че в България може да се предлага висококачествено здравеопазване, отговарящо на най-новите световни практики. Чрез фондацията ние показваме, че личната и професионална култура на благотворителност съществува и тя наистина достига до хората в нужда. Съсредоточаваме дейността си в дарения за безплатни силиконови импланти за жени с карцином на гърдата и за зъбни протези за възрастни и социално слаби хора. Като екип държим на резултатите от нашата работа и отчитаме дейността на Фондация „Св. Иван Рилски” с редовни пресконференции. Набираме средства чрез традиционен Благотворителен бал, който се провежда всяка пролет и есен.
Понякога зад една безкористна идея стои още по-велика цел. Каква е тя за Вас и успявате ли да постигнете това, за което се борите?
Д-р Елиза Георгиева: Няма велика цел, има стремеж за помагане. Искрено се надявам да успяваме. Дали се справяме, могат да отговорят единствено нашите пациенти. Те са нашият измерител и коректив.
На какъв принцип се дават наградите на Фондацията?
Д-р Елиза Георгиева: Екипът на фондация „Св. Иван Рилски“ проследява цялостната дейност през годината на личностите и организациите в сферата на здравеопазването. Чрез Годишните награди имаме за цел да покажем на обществото, че в България има много висококвалифицирани специалисти и активни личности и организации, които са приели за своя мисия да помагат на нуждаещите се хора. Ние работим за утвърждаване на доброто име на българския лекар и професионализма в медицината, като едновременно насърчаваме благотворителната дейност, високите стандарти в здравната журналистика и ползотворната работа на пациентските организации.
Кой ще бъде завинаги Вашият най-ярък спомен в кариерата Ви?
Д-р Елиза Георгиева: Първата ни операция в първия работен ден на СБАЛ “Св. Панталеймон“ - Плевен, защото болницата е сбъдната мечта на мен и съпруга ми д-р Йордан Георгиев. Това беше най-яркото доказателство, че сме създали нещо смислено, работещо и помагащо на обществото.
Защо според Вас повечето хора в България избягват да се доверяват на лекарите и как може да се промени това?
Д-р Елиза Георгиева: В последните години широко се сатанизира образът на лекаря. Търси се сензацията в нейните негативни измерения и се неглижира добрата новина. Всеки ден се питам защо, наистина ли само човешката трагедия представлява интерес?!
За мен водещият фактор на промяната е качеството в неговите три измерения – битови условия, апаратура и специалисти. Тук идва ролята на медиите, които да показват добрия пример и постиженията в здравеопазването.
8. Ако следваме логиката в думите на Чърчил: "Никога, никога, никога не се предавай!", как Вие ще довършите фразата: "Никога, никога, никога..."
Д-р Елиза Георгиева:
Според мен всяка ситуация има поне два изхода. В тази връзка думите на Чъргил бих продължила така: „Никога, никога, никога не казвай никога“.
***
На благотворителния базар, който ще съпровожда събитието ще бъдат показани творби на възпитаници на плевенското Основно училище „Петър Берон“, , както и на Вяра Савова – създател и художествен ръководител на Школата по керамика към Център за работа с децата в Плевен.
Д-р Елиза Георгиева също ще се включи в базара със свои фотографии, представящи пейзажи, лица и цветя, заснети по време на различни пътувания в страната и чужбина.
Годишните награди ще бъдат разпределени в категориите: образна диагностика, онкология, хирургия, дентална медицина, здравна журналистика, благотворителност, психология, пациентска организация, както и категорията Приятел на фондацията.
Специално за провеждането на наградите плевенският скулптор и живописец Венцислав Василев е дарил изработена от него пластика „Благотворение“.
Досега носители на наградата Приятели на фондацията са били певицата Силвия Кацарова и традиционната водеща на събитията, Гери Дончева.