На днешния ден преди 20 години от този свят си отиде великата писателка за малки и големи Астрид Линдгрен!
Жената, която ни помогна да не забравяме детското в себе си и да търсим винаги най-интересните приключения, дори когато сме пораснали.
Ние дълбоко вярваме, че светът без нея не би бил същият. Никога толкова цветен, никога толкова интересен, никога толкова необикновен!
Астрид Анна Емилия Ериксон е родена в град Вимербю, Швеция през 1907 г. Тя е дъщеря на Самуел Аугуст и Хана Джонсън. Има две по-малки сестри - Стина и Ингрид, и по-голям брат - Густав.
Говорим си за...
След като младата Астрид завършва училище получава работа в местен вестник. Там има връзка с главния редактор, който е бил женен и е имал деца.
След като Астрид забременява през 1926, той ѝ предлага брак, но тя отказва и се мести да живее в столицата - Стокхолм, където се учи на машинопис и стенография. През това време се ражда синът ѝ Ларс, който оставя на грижите на приемно семейство.
Въпреки че работата ѝ не била доходоносна, спестявала колкото може и винаги при първа възможност пътувала, за да се среща с него.
Пътуванията ѝ били през уикенда, като по-голяма част от двата кратки дни тя прекарвала в самия влак. В крайна сметка по-късно успява да върне сина си, като нейните родители го гледали, докато тя успее да си позволи да го отглежда в Стокхолм.
През 1931 се жени за работодателя си - Стюр Линдгрен, който напуска съпругата си заради нея.
3 години по-късно се ражда второто ѝ дете - Карин. Всъщност Астрид измисля приказката за Пипи дългото чорапче, за да забавлява дъщеря си, когато боледувала, а самото дълго чорапче на Пипи всъщност е измислено от малката Карин.
Признания за литературния си талант започва да печели през 1944, когато печели втора награда в конкурса на издателска къща с романа "Брит-Мари освобождава сърцето си". Следващата година публикува първата история за Пипи и печели първа награда в същото състезание. След признанието пише и трите романа за чудатото 9-годишно момиче от Вила Вилекула със своя кон и маймунка. Момичето, чиято история обикаля цял свят за отрицателно време.
Превежда се на над 70 езика и се чете в над 100 държави. Превръща се в една от най-харесваните детски книги на всички времена.
Интересен факт за невероятната история за Пипи е, че отначало Линдгрен се притеснявала да я публикува, защото се страхувала, че хората ще я помислят за лоша майка и че е базирала историята върху дъщеря си, но това чисто и просто не е истина. Историята е изцяло измислена, а Астрид е страхотна майка.
След силното начало на творческата ѝ кариера следват много награди и признания през годините. По случай 60-ия ѝ рожден ден, през 1967 г. е оснавана награда на нейно име, която се дава всяка година на рождения ѝ ден.
През годините също се бори активно срещу жестокостта срещу деца, животни и срещу смъртното наказание.
Астрид Линдгрен умира на 28 януари 2002 на 94-годишна възраст в своя дом в центъра на Стокхолм. Тя е национален герой в Швеция заради създаването на безсмъртни герои като Емил от Льонеберя, Пипи и Карлсон и заради хуманитарната си работа.
След смъртта ѝ правителството на Швейцария основава награда в нейна памет, която се дава веднъж годишно. Това е най-голямата парична награда за детска литература в света и е в размер на 5 милиона шведски крони.
Също така в решение взето още преди смъртта ѝ нейният лик е поставен на банкнотата от 20 крони.
Още много други символи на признание към труда ѝ са направени и издигнати, но най-важното, което тя ни оставя, не са те, а незабравимите истории, с които вече няколко поколения деца израстват.
Ето и един от най-любимите ни цитати от "Пипи дългото чорапче": "Щом сърцето е топло и бие както трябва, на човек не му става студено."
Прочетете още:
- Стоянка Мутафова: истории за една жива легенда
- Ако децата ви израстнат в къща, пълна с книги, ще печелят повече като порастнат
- За книгите и хората
- Най-тихите и най-постоянни приятели