Здравейте,
Казвам се Христианна и съм студентка, четвърти курс - Финанси. Но през свободното си време обичам да се занимавам с изкуство в различните му измерения, включително и да пиша. Това е начинът да изразим най-добре себе си. Често следя сайта ви, но едва днес почувствах желание да ви пиша и изпратя нещичко.
Поздрави!
***
Наскоро ми зададоха един въпрос: "Какво означава да си добър финансист?" и на база хабитата, в които сме потопени се замислих: Какво значи да си добър в нещо, в някоя професия, в някоя област, в някоя наука.
И това, което ми хрумва, е далеч неакадемично, но взаимствано от реалния живот, а той е всичко друго, но не и в чиста форма академичен. Да започнем отзад напред – да си "добър", трябва да градиш живота и действията си на определени принципи и ценности – християнските.
Да си "добър" не означава да назубриш всичко написано в учебниците и готово. Да, написаното е важно и необходимо, но ако не го пречупим през собствената си призма и не вложим собствения си мироглед, то нищо не ни ползва. Факт!!!
Срамно е, дори е грях да не се замислим, колко често, за да удовлетворим нечия нужда (наша или чужда) се отдалечаваме от това действие "добротата", че дори и от "професионализма". А заслужава ли си?
Да си добър професионалист: на теб трябва да може да се разчита, да вършиш с радост задълженията си, да си честен и откровен, да държиш и отстояваш това, в което вярваш, да си загрижен за околните, да си точен като швейцарски часовник в отношението си....
И това не е някакъв идеален образ взаимстван от холивудска продукция, а това е нещо съвсем реално и приложимо, стига да искаш. А ти искаш ли?
То е толкова реално и приложимо и при финансистите, и при медиците, и при адвокатите, и при журналистите, и при чистачите, и при хората на изкуството и при всички други малки и големи, известни и малко известни професии.
Вече не сме първи курс в университета, за да мислим, че всичко се ограничава до числа и теореми, твърдения и формулки. Вече всички сме опитали – малко или повече, от вкуса на истинския свят и би било несериозно да твърдим, че нещата са толкова "плоски".
Но те не са и сложни, а напротив, стига да си подредим приоритети, да начертаем целите си, да вървим само напред, да не се отказваме от човешкото си, да вярваме в Бог, да търсим правилния път, да градим, да поддържаме вече изградено – всичко е толкова лесно и просто, толкова приятно и щастливо… като да сглобяваш конструктор Lego. Разбираш ме, нали?
Предстоят ни избори през следващите седмици, месеци, години... някои по-лесни, други не чак толкова. Но ако следваме персоналната си Витлеемска звезда, никога няма да сгрешим.
Знаеш това, нали?
Автор: Христианна Атанасова
Edna търси най-талантливите писатели сред своите читатели! Изпращайте специално написани за нас текстове на edna@netinfo.bg, а одобрените ще публикуваме в рубриката "Из edna@".