Че трябва да се пазим от вредното влияние на слънчевите лъчи, е ясно на всички. Доказано е, че ракът на кожата е тясно свързан с прекомерното излагане на слънце и солариуми. Кожните клетки имат памет и изгарянията в детска възраст могат да са фатални дори след десетки години.
Най-потърпевши от слънцето са децата, тяхната кожа е два пъти по-тънка и нежна от тази на възрастните, а синтезът на пигмента меланин е несъвършен. За възрастните прекомерното излагане на слънце означава и суха, лесно ранима кожа и бърза поява на бръчки. Пазарът изобилства от средства за UV защита, но те са ефикасни само ако не се допускат грешки при избора и използването им.
Първата грешка е, че купуваме каквото ни падне, най-много да погледнем с какъв фактор е продуктът. При избора трябва да се съобразим с възрастта, тип кожа, налични алергии. За алергичните са подходящи средства с минерални съставки, те отразяват слънчевите лъчи и съдържат по-малко химични съединения. Недостатъкът им е, че кожата леко побелява при нанасянето им. За хората с акне има специална серия с фотозащита. Не е разумно използването на детска козметика с UV защита от възрастни и обратно, кожата им е различна.
Не трябва да се използват едни и същи слънцезащитните средства за лице и тяло. Кожата на лицето е по-нежна, има различна структура и козметиката се различава от тази за тяло.
Несъобразяването с мястото, където се намираме е груба грешка. Активността на слънчевите лъчи високо в планината и на брега на морето е двойно по-голяма, отколкото в града например. Там и защитата трябва да е по-сигурна.
Най-добра протекция създават средствата, които са не само с UVA, но и с UVB защита. Четете етикета.
Прекаляването със слънцезащитата също е грешка. Възможно е да се запушат порите, да се образуват комедони (черни точки). Затова не се препоръчва вманиачаване и непрестанното поставяне на тези средства, например вечер или в дъждовно време. Слънцето е с най-висока активност между 11 и 15 часа, трябва да се съобразим с това.
Много грешки се допускат и при прилагането на слънцезащитната козметика. За да предпазва ефективно, тя трябва да се нанася 30 мин. преди излагане на слънце и да се прилага на всеки 2-3 часа. Също и след излизането от водата, въпреки рекламата за водоустойчивост. Масово не се третират части от тялото, които лесно изгарят –уши, клепачи, стъпала, врат, пръсти.
Грешка е и непременно да се използват средства с най-висок фактор. При много светли кожи, тези с лунички високият фактор е оправдан, но всички останали трябва да знаят, че разликата в ефективността е малка. Например фотопротекцията при фактор 15 е 93%, а при 50-ти фактор -97%.
Не трябва да се доверяваме на 100% на фотозащитата. В горещите дни е наложително слагане на светли шапки със широка периферия, слънчеви очила (по-големи стъкла), тънък шал около врата и деколтето.
Спорен е въпросът трябва ли кърмачетата да се третират със слънцезащитни фактори.
Вярно е, че кожата им е нежна и лесно ранима, но те са в период на усилен растеж и синтезът на витамин Д в кожата под действието на слънчевите лъчи е от съществено значение. Най-доброто според мен е кърмачето да стои на сянка без допълнителна защита. Тя да се използва само при престой на брега на морето или високо в планината.
Още от д-р Андреева:
-
Уловки в съветите за отслабване
-
Как да подготвим детето за преглед и изследвания
-
Тъмната страна на фрешовете
-
Какви болести пренасят кърлежите и как да се предпазим - съветва д-р Андреева
-
Храните, които могат да ни разболеят
-
9 признака, че нещо не е наред с очите на бебето