Детето ни се разболява и ние естествено изпадаме в паника.
Даваме на малкото всичко, което сме чули от рекламите по телевизията, от приятелката, от лекаря...И така, болното дете с хрема, кашлица и температура (стандартните оплаквания) получава витамин С, имуностимулатор, капки за нос, таблетки за смучене при болезнено гърло, сироп за кашлица, противоалергичен медикамент, лекарства против температура, често и антибиотик с пробиотик...
Дотук 9 медикамента без да се броят другите процедури от народната медицина като компреси, инхалации и т.н. Дори върху опитните мишки се изпробва само едно лекарство, а ние с лека ръка даваме на децата си 7-8 и повече!
Полипрагмазията (много медикаменти наведнъж) е първата грешка, която родителите на болното дете правят. Другата основна грешка е даването на сиропи за кашлица, особено отхрачващите.
Има консенсус в ЕС, че до 2-годишна възраст не се дават муколитици (отхрачващи), а в някои страни тази граница е вдигната до 5-годишна възраст. Отхрачващите средства не намаляват, а увеличават кашлицата като втечняват секретите и теоретично улесняват изхвърлянето на храчки. Което е добре при бронхит и пневмония.
Но в огромния брой от случаите децата ни боледуват от инфекции на горните дихателни пътища, кому е нужно да ги давим в собствените им секрети? Кашлицата е естествен защитен рефлекс, така организмът изхвърля попадналите върху лигавиците вируси, бактерии, химични и физични дразнители. Ако тя не затруднява съня на детето, спокойно може да премине с повече течности и чайове.
Прекаляването с капките за отпушване на носа може да е фатално, особено при малките деца с нежна, уязвима лигавица. Последната изтънява (атрофира) и се уврежда за цял живот. Вярно е, че хремата е голям проблем за малкото дете, то не може да диша, не може да спи и става раздразнително.
Опитайте да му помогнете да диша с промивки на носа с физиологичен разтвор или хомеопатични средства, последните ги има и на капки, които се пият, но отпушват носа. Стандартните капки за отпушване се прилагат не повече от 3-4 дни и то само когато нищо друго не помага. Най-доброто средство за отпушване на носа е свежият въздух.
Прекалява се и с лекарствата за сваляне на температурата. Ако тя е висока, да , детето не трябва да се мъчи. Но много родители тъпчат децата си с тези лекарства, които не са безобидни, и при ниска температура, малко над 37, а други дори ги дават профилактично! Дават се и антибиотици без да има нужда от тях с оправданието „Защото много се притеснявам....” Ами пийте си лексотаните, не тровете децата
Най-голямата грешка е болното дете да се остави да спи в топла стая. Това става в 90% от случаите! Температурата на въздуха трябва да е 18-20 градуса през нощта (свежо, но не студено), при по-висока въздухът става сух и нослетата се запушват още повече, кашлицата се усилва.
И така, колкото и да сте оптимисти, тази зима децата ви ще се разболеят няколко пъти от вируси. Основното лекарство е времето и топлата грижа и отношение към малките.
Острата фаза на болестта с температура, кашлица, болки в гърлото, хрема е 3-7 дни. Доверете се на лекаря на детето и спазвайте указанията му без да го тъпчете с много лекарства, особено ако малкото няма съпътстващи хронични заболявания.
Давайте повече течности, плодове и зеленчуци, чайове, средства от народната медицина. Ако положението се влошава, отново заведете детето на преглед.
- Ненужната война с температурата
- 3 златни правила при грипна епидемия
- 7 ефективни стъпки за предпазване от грип
- Изпитани природни рецепти при болно гърло
- Синдром на раздрусаното бебе