Тормозът в училище винаги го е имал. И по „наше време“ имаше агресивни деца, които изпитваха удоволствие от това да се подиграват, заяждат или направо шамаросват по-свитите или по-различните деца.
Организираха се дори междуучилищни сбивания заради момичета, заради подхвърлена реплика, заради какво ли не.
Агресията, желанието за надмощие, избиването на комплекси, грешките на израстването не са от вчера.
Но днес всичко изглежда и вероятно е много по-сериозно, с повече и по-чести сериозни последици заради големият отзвук, който всяка подобна проява получава.
"Славата", която насилниците получават от негативните коментари по телевизията и в интернет ги кара да са все по-агресивни, все по-забележителни, за да се почувстват поне за малко значими.
Защото детската агресия е точно това - отчаян крясък на системно пренебрегвано дете.
Заклеймяването на по-буйните деца от най-ранна възраст като "лоши", неадекватната спрямо съвременните деца учебна програма, неразбирането от страна на учители и родители трудна възраст, каквото е пубертета - всичко това води до ужасяващите сцени, на които ставаме свидетели.
Класовете и съучениците са умалено копие на обществото и средата, в която детето ще се движи като голямо. „Умалено“, но всъщност изопачено заради незрялата нервна система, бушуващите хормони и незнанието как да реагира детето в дадена ситуация.
Като родители сме длъжни да научим децата си именно на това – как да се държат адекватно в дадена ситуация.
И ако не можем да променим децата-насилници, можем да променим реакцията на нашите деца спрямо заяжданията и обидите.
В крайна сметка човек се среща в живота си и с лоши хора и трябва да знае как да реагира спрямо тях така, че да не пострада.
Американски психолози предлагат 5 различни фрази, с които детето може да отговори на заяжданията на свой съученик. Това ще помогне и на самите деца да натрупат самочувствие, вместо да се свиват или пък да отговорят с агресия на агресията.
Още по темата:
- Родиха ли шведските толерантни родители едно поколение деца-чудовища?
- На какво учат богатите родители децата си, за да бъдат успешни в живота
- 10 ценни урока за парите, на които да научим децата си
- На училище по време на COVID-19: Има ли рискове за децата?
- Знаменитости, за които не предполагате, че са посещавали едно и също училище
- Как да познаете дали детето ви има проблем с очите