Китай се готви да посрещне Годината на овцата, която според древния календар тази година настъпва в полунощ на 18 срещу 19 февруари.
Китайският лунен календар датира от третото хилядолетие пр. Хр. Много от старинните обичаи се съблюдават и до днес.
В първия ден на новата година хората по традиция посещават роднините си.
Женените двойки трябва да носят червени пликове с банкноти за децата и несемейните младежи в семействата, които посещават. Често и работодателите връчват такива пликове на своите служители под формата на бонуси.
В първия ден на новата година много китайци се въздържат от месни храни, защото по този начин предполагат, че ще постигнат дълголетие.
За будистите този ден е и рожденият ден на Смеещия се Буда, когато не трябва да се убиват животни. Повечето китайци изкарват празника, като се се събират край празничната трапеза с приятели и близки, гледайки телевизия, играейки на традиционни игри или пазарувайки по панаири и молове.
За китайците не съществува въпросът коя година настъпва - на овена, овцата или на козата. Тези думи се обозначават с един и същ йероглиф "ян". На практика той изобразява животно с рога.
По повод Годината на овцата, както по-скоро е възприета на Запад, в Китай по магазините и сергиите е пълно с изображения на овци и кози.
Прочети още:
Каква ще е 2015 година според китайския хороскоп
Бъдещето според годината на дървената овца