Бутилирането на вода е индустрия, която само в САЩ възлиза на повече от 10 млрд. долара, а освен това е един от най-бързо развиващите се сектори в световен мащаб. Но дали водата от бутилката съдържа това, което пише на нейния етикет.
Мит 1
Бутилираната вода е по-добра от чешмяната
Ако на етикета на бутилката пише, че водата е добивана от глетчер или от разтопени снегове в Гренландия, бъдете сигурни, че тя със сигурност идва от доста по-обикновен източник. В САЩ например, такъв тип живителна течност представлява съвсем обикновена вода, на която са добавени минерали.
Мит 2
Дестилираната вода има по-добър вкус от обикновената
В процеса на дестилация се премахват всички соли и минерали от водата. Но всъщност точно тези съставки, придават вкуса на така жадуваната прозрачна течност.
Мит 3
Минерализираната вода е по-здравословна от обикновената
Според д-р Марион Нестле, която е професор в Университета в Ню Йорк (New York University), повечето води, на чиито етикети пише, че съдържат витамини, протеини или билкови екстракти, реално са съставките, от които се нуждаете в дневния си прием на храни и течности, но те съвсем не влизат в състава на самата вода. Също така фабрично обогатената с минерали вода, почти винаги съдържа по-голямо количество захари и изкуствени овкусители от чешмяната.
Мит 4
Човек се нуждае от осем чаши вода на ден
Да не забравяме, че през деня ние поемаме вода и чрез храните и останалите течности, които приемаме. Затова осемте чаши чиста вода на ден са леко пресилена доза.
Мит 5
Бутилираната вода е за предпочитане по време на спорт
За професионалните спортисти и такива, които са подложени на по-продължителни и натоварени двигателни активности водата, която е обогатена с натрий и калий е най-подходящият вариант, за да възстановите електролитния баланс, но ако тренировката е по-лека, обикновената вода е повече от добър избор.
Мит 6
Бутилките от водата са дружелюбни към околната среда, защото могат да се рециклират
Би било чудесно, но да не забравяме, че производството и транспортът на тези бутилки до магазините изразходват гориво, което може да зареди с бензин резервоарите на над 100 хил. автомобила. Оказва се, че в САЩ, от 70 млн. пластмасови бутилки, които се произвеждат на ден, само 15% от тях реално се рециклират.