Много хора смятат клюките за безсмислено и неоснователно бърборене, което може единствено да навреди на репутацията на обсъжданата личност. Но се оказва, че споделянето на клюки има и полезно действие, защото намалява стреса и предупреждава за нечистите намерения на определени персони да уязвят други чрез лошото си поведение.
Това са част от заключенията на група социални психолози, работещи в Калифорнийския университет в Бъркли, базирани на серия експерименти със стотици доброволци.
Клюкарстването може и да има лоша репутация, но всъщност играе важна роля в поддържането на социалния ред, твърдят същите изследователи в януарския брой на изданието Journal of Personality and Social Psychology, където са публикувани техните резултати.
Освен това психолозите са установили, че клюките могат да имат и терапевтична стойност. Сърдечният ритъм на участниците в изследването се покачвал, когато видели някой да се държи зле, но ускоряването било умерено, ако тези лица имат с кого да споделят на какво са станали свидетели. Разпространяването на информация за провинилия се кара хората да се чувстват по-добре и намалява стреса и отрицателните емоции.
Нуждата "да предупредят останалите за определени личности с лошо поведение" била толкова силна, че анкетираните дори ставали склонни да изхарчат пари - за да изпратят "клюкарско съобщение", с което да уведомят близките си за потенциалните измамници, на чието поведение са станали свидетели, макар и само в рамките на експеримента.
В крайна сметка психолозите заключват, че не трябва да се чувстваме зле от това, че макар и чрез клюки разкриваме непочтения характер на някого, особено ако това ще помогне на друг да се предпази от неприятна ситуация.