Явно стандартите в медицинската практика стават все по-занижени не само у нас, но и отвъд океана, ако се съди по проучване, проведено в американския щат Масачузетс.
В него са участвали близо 1900 медици, като не малка част редовно давали погрешни прогнози на лекуваните от тях болни, а станело ли дума за разкриване на финансови облаги с фармацевтични компании, много специалисти не отричали за такива или се въздържали от подобна информация.
Анкетата е била публикувана в американското здравно издание Health Affairs, а ето и какво показват резултатите:
* един на всеки 10 лекари е признал, че е излъгал пациент през изминалата година;
* една трета от запитаните не смятат, че трябва да издават сериозните медицински грешки на пациентите си;
* почти две пети не считат, че е нужно да признават на когото и да било за паричните си отношения с фармацевтични компании и фирми за медицинско оборудване.
Данните предполагат, че желанията на лекуващите се определено не винаги остават първа грижа на хората с белите престилки. От това обаче страдат само пациентите, оставащи в затъмнение за състоянието си, което пък би ги лишило от най-правилния избор за лечение.
Макар че повечето лекари, участвали в проучването, да смятат, че като цяло трябва да са напълно откровени с пациентите относно рисковете и ползите от определен вид лечение, доста от тях признават, че не винаги спазват тези норми.
Също така се оказва, че жените, упражняващи медицинската професия, по-често от мъжете твърдят, че са били открити с пациентите си. Изследователите предполагат, че същата закономерност най-вероятно се дължи на факта, че въпросната сфера винаги е била доминирана от силния пол, а когато една жена стане лекар, се чувства по-задължена да следва моралния си дълг.
Що се отнася до лъжите, общите хирурзи в САЩ били тези, които най-често признавали, че са мамили пациент през последните 12 месеца.