Знаете ли, че съществуват заболявания, които се дължат не на липсата на информираност, а на точно обратното?
Такива са киберхондрия и орторексия. Ако тези сложни наименования нищо не ви говорят, продължете да четете, за да научите повече. От Zdravduh.com обръщат специално внимание на тези две заболявания, които не трябва да се пренебрегват.
И така...
Киберхондрия е разстройство, състоящо се в стремеж да поставим диагноза на собствените си оплаквания въз основа на описаните в интернет симптоми на болести. Според мнението на американските учени достъпността на толкова много медицинската информация онлайн е довела до нарастване на заболеваемостта от киберхондрия в световен мащаб.
Човек, който не понася неизвестността и неопределеността, може да стане много тревожен – да започне да търси информация по вълнуващата го тема, постоянно да се изследва, често да ходи на лекар и да се чувства все повече уморен и болен.
Проблемът е в това, че колкото повече човек търси, толкова повече варианти на болести може да открие у себе си. Безпокойството за здравето, обосновано или не, може да породи страх пред бъдещето, страх от инвалидност, от загуба на работата и други житейски неблагополучия.
Да се страхуват от най-лошото, особено когато става дума за здравето, е свойствено на много хора. Изобилието на достъпно изложена медицинска информация в интернет обаче, част от която е с твърде съмнително качество и научна достоверност, е повече тревожещ фактор, отколкото информацията изложена в медицинските справочници или получена непосредствено от лекаря.
Киберхондрията е разновидност на хипохондрията.
При нея се наблюдават такива симптоми като излишна тревога по въпросите на собственото здраве и самочувствие, бърз преход от подозрение към увереност в наличието на болест след четене на съответната информация в интернет, увлечение към изследвания, недоверие към лекарите и честа смяна на лекуващия лекар, постоянно наблюдение за основните показатели на състоянието на организма (пулс, кръвно налягане, дишане, температура) и постоянно съсредоточаване върху усещанията си от своето тяло. Всичко това генерира постоянен стрес и с течение на времето наистина може да се отрази върху здравословното им състояние.
Какво е орторексия?
Зациклянето върху здравето може да доведе някои хора и до вманиачаване по здравословното хранене, което се нарича орторексия. Това е психично състояние от рода на разстройствата на храненето, към които спадат и анорексията и булимията.
Тези хора ще ги видите в магазина с часове да четат етикетите на продуктите и да избират кое е най-здравословно или да обикалят по цял ден, търсейки определени храни, постоянно да проверяват в мрежата за новини по този въпрос, постоянно да обсъждат своето хранене. Животът им започва да се върти около това колко е здравословна храната им, колко е "чиста" и колко правилно е приготвена.
Медицинските последици от екстремната орторексия са голяма редукция на тегло и недохранване с всички последици от дефицита на хранителни вещества /анемия, авитаминоза, остеопороза, проблеми с менструалния цикъл, намаляване на тестостерона при мъже и други/, депресия.
Няма нищо лошо да се интересувате от качеството на храната си, но когато това стане мания и почва да вреди на другите аспекти на вашия живот и дори на здравето ви трябва да се замислите.
Доктор Стивън Братман, въвел понятието през 1997г., изброява няколко белега, че вече страдате от орторексия или сте тръгнали решително към нея:
*Ако прекарвате повече от три часа на ден, мислейки "какво здравословно нещо ще ям".
*Планирате дневното си меню повече от 24 ч. напред.
*Изпитвате по-голямо удоволствие от приготвянето на храната, отколкото от самото хапване.
*Определяте начина си на живот само от храната.
*Ако сте изключително самокритични към това, което ядете и се наказвате с гладуване за всяка грешка.
*Изграждате високо самочувствие, когато се храните с "чисти" храни и имате лошо мнение за хората, които не го правят.
*Чувствате голяма вина, когато се храните с "лоша" храна.
Ако четири от изброените неща се отнасят до вас, време е не само да се замислите, но и да потърсите помощ. В противен случай гонейки идеалното здраве ще увредите това, което имате. А най-лошото, което може да се случи е да преминете границата между орторексия и анорексия, която е много тънка и незабележима.
В заключение мога отново да напомня, че всичко, дори и най-здравословното, трябва да бъде с мярка!