„Ще стана майка когато завърша образованието си, намеря си работа, докажа се и срещна любовта на живота си“. Всички си мислим така.
И разпределяме по време – 4 години образование, с магистратурата – 6, поне 5 години кариера, любовта и тя трябва да бъде „изпробвана“ поне още две години и времето за деца и създаване на семейство настъпва някъде към 36.
Какво се е случило дотогава с яйцеклетките ни?
От първоначалния запас, с който сме се родили – 1 милион, до настъпването на пубертета са ни останали около 250-300 хиляди яйцеклетки.
Количеството им плавно започва да намалява след 25-та година, до 35-37, когато изчерпването на яйчниковия резерв рязко се ускорява.
Заедно с намаляването на броя, се влошава и качеството на яйцеклетките, нараства делът на тези, в които има хромозомни дефекти.
Това означава, че дори да бъдат оплодени, от тези яйцеклетки няма да може да се развие здраво дете, вероятността от спонтанен аборт е много висока.
В годините между 35 и 40 яйцеклетките с хромозомни увреждания се увеличават от 20 на 45%.
Жената практически губи способността си за забременяване 7 до 12 години преди настъпването на менопаузата.
Изчерпването на яйчниковия резерв протича без никакви симптоми.
Да, има ин-витро, ще кажете вие. Така е, но процедурите по оплождане по изкуствен път не са нито евтини, нито лесни.
Освен това медицината не може да компенсира лошото качество на яйцеклетката – успехът на процедурите намалява значително с напредването на възрастта.
Единствените шансове за успешна бременност при жени с изчерпан яйчников резерв са ползването на донорска яйцеклетка или собствена яйцеклетка, замразена преди настъпването на възрастови увреждания.
Това обаче означава, че трябва да включим в графика на живота си, на едно от първите места, това да станем майки.
Не да правим деца без мисъл за утре, а мислейки за утре, да не забравяме и за децата. Защото майчинството не е приоритет точно до мига, в който се окаже, че е невъзможно да се случи.
Тогава всичко друго остава на заден план и нито кариера, нито околосвестко пътешествие, нито повишение могат да компенсират онова, което иначе всички посочваме като най-важното нещо на света – да дадем живот.
Тялото ни е като часовник, който няма общо с графика, за който си говорихме по-горе. Проверете колко е часът според вашето тяло в сайта Maikanavreme.bg >>>
Елате на училище „Майка навреме“ на 26 септември от 11:00 ч. в болница „Надежда“ в София.