Не малко са хората, които си мислят, че е логично по-малкото сън да води до отслабване. Това обаче изобщо не е вярно. От Zdravduh.com обясняват защо е така.
Няма нищо сложно за обяснение, отговорът на тази "загадка" се крие в хормоните, които регулират всички реакции и процеси в организма, за да ни поддържат здрави.
Телата ни имат свои собствени закони, които няма да се променят, понеже ние сме решили да пренебрегнем сигналите, които ни подават и сме се отдалечили от природата.
Така че по-разумното е да се вслушаме в съветите на организма си, вместо да ги пренебрегваме.
Нека се спрем на това кои хормони се произвеждат в телата ни по време на сън и как ни влияят те.
На първо място трябва да се споменат хормоните, които влияят на апетита.
Достатъчното количество сън помага за отделяне на по-големи количества от хормона, който ни дава сигнал за ситост - лептин. Чрез него мастните ни клетки си комуникират с мозъка като го "уведомяват", че имат достатъчно налични ресурси, тоест, казват му "Спри храненето!".
Обратен на лептина е грелинът, който ни подтиква да ядем повече, така че да попълним запасите си.
Организмът отделя този хормон, когато се страхува от глад. А какво се случва по време на сън - количеството на грелина рязко намалява.
Не може да не се спомене и отделящият се по време на нощната почивка хормон на растежа.
Той стимулира топенето на мазнините в дългосрочен план и помага за регенирирането на клетките ни. Затова хората, които имат добър сън, са по-свежи и с по-млада кожа.
Липсата на стрес и пълноценната почивка подтискат и други хормони, които способстват трупането на мазнини - адреналин, норадреналин и кортизол.
След всичко казано дотук, трябва да е станало ясно, че достатъчното нощен сън - поне 7-8 часа, не само ни поддържа в добра кондиция, но и е идеално за постигане на слаба фигура.