Много често - дори в затворени отопляеми помещения краката ни постоянно са ледени. А съвсем неслучайно народната медицина твърди от векове, че настинката започва именно от краката. Поняко въпреки всички мерки, които вземаме, резултат няма, пише "Здраве.bg".
* Какви са причините за това?
Добре е да се знае от какво мръзнат краката, постоянно ли се наблюдава този процес или само в определени ситуации.
Краката могат да мръзнат поради особеностите на строежа на организма. Мускулният масив, който помага да се запазва топлината, именно в този част на тялото е незначителен. Няма подкожна мастна тъкан, а има относително голяма по площ кожна повърхност, която отдава топлината. Точно затова през зимата и по-хладните дни краката са подложени на засиленото въздействие на студа.
Понякога модата е главният виновник за измръзналите крака - твърде тесните обувки, тънките чорапи и т.н. – всичко това не способства за задържане на топлината.
Но, ако краката ви мръзнат навсякъде и винаги, причината може да бъде нарушено капилярно кръвообращение, свързано с един от следните проблеми:
* Локално нарушение на кръвообращението – варикозна болест, аномалии в строежа на съдовете. В този случай са характерни отоци на стъпалата, нарастваща при ходене болка в глезена, появата на разширени вени.
* Обща недостатъчност на кръвообращението – нарушения в работата на сърцето, съдова дистония. Характерни са трудно понасяне на физически натоварвания, задух при изкачване на стълби, отоци на стъпалата.
* Нарушение на прокарването на импулси по чувствителните и вегетативни влакна на нервите на долните крайници. В този случай, ако убодем кожата в областта на горната част на бедрото и кожата на стъпалото, ще забележим намалена чувствителност в долната зона на крака. Това е характерно при диабет и заболявания на щитовидната жлеза.
* Намалени функции на щитовидната жлеза. Характерни са забавяне на пулса или аритмия, понижаване на температурата на тялото, а понякога омазняване на косата и чупливост на ноктите.
* При наличие на някой от тези симптоми е необходимо да потърсите лекарска помощ и да направите редица изследвания: анализ на кръвта, ултразвуково изследване на съдовете на краката, ЕКГ и Ехо-КГ.
Лечение
То може да се назначи само от лекар в зависимост от поставената диагноза, но заедно с това съществуват редица общи препоръки:
* Отказване от вредните навици: пушене, злоупотреба с алкохол, които влияят на съдовата система на организма.
* Всекидневен контрастен душ (сутрин или вечер) като закаляващо и общо укрепващо средство.
* Всекидневен масаж на стъпалата (с ръка или суха четка).
* Ходене на "бос крак" (през лятото и навън, а през зимата - у дома, без домашни чехли).
Какво предлага народната медицина?
* Бърз и ефективен начин за затопляне на краката е спиртният компрес (всякакъв вид алкохол с висок градус също е подходящ).
* Тънки къси чорапи се намокрят и се обуват върху предварително затоплените крака, а отгоре се нахлузва още един чифт вълнени чорапи.
* Може да се направят и солени вани на краката. В гореща вода се разтварят 2 супени лъжици сол, 10-15 капки масло от розмарин и 2 супени лъжици прясно мляко.
* Смленият лют червен пипер също загрява кожата и може да се поставя в чорапите. Преди излизане навън - върху краката може да се нанесе и някакъв по-мазен крем, за да се намали топлоотдаването през кожата.